Nie przegapRecenzje

Batman i niepełnosprawny ojciec

0

 

Przygody w Gotham
Serial animowany ,,Batman: The Animated Series” i jego kontynuacja ,,The New Batman Adventures” uznawane są za klasyki. Zachwyt fanów przebranego za nietoperza obrońcy miasta Gotham i uznanie krytyków sprawiły, że obie produkcje z lat 90 do dziś są wspominane z dużą sympatią. Mniej osób natomiast pamięta, w większości niewydane w Polsce, komiksy uzupełniające świat serialu o nowe historie.
    Gdy serial zmienił nazwę na ,,The New Batman Adventures” na amerykańskim rynku ukazała się komiksowa seria ,,Gotham Adventures”. Jej siedemnasty numer jest o tyle ciekawy, że porusza tematykę niepełnosprawności i więzów rodzinnych. Autorami komiksu ,,Daddy Dearest” (,,Najdroższy tatuś”) są Scott Peterson (scenariusz) i Tim Levins (ilustracje).
Strata i nadzieja
    Historia zaczyna się , gdy Batman ratuje pochodzącego z ubogiej rodziny Nicky’ego Agronasa przed bandytami nasłanymi przez mafijnego bossa, Enrico Zarelliego. Okazuje się jednak, że bandyci nie zostali nasłani w celu skrzywdzenia chłopaka. Wprost przeciwnie, Zarelli pragnął się z nim tylko zobaczyć. Podczas niedawnej strzelaniny boss został postrzelony w kręgosłup. Permanentnie stracił władzę w nogach, zaś jego syn został zabity. Badania wykazały jednak, że ,,syn” Zarelliego i Nicky zostali podmienieni po narodzinach – to młody Agronas jest potencjalnym następcą mafioza. Wygląda jednak na to, że głównym motywem Zarelliego jest autentyczna, ojcowska miłość…
Prostota i styl
    Na dwudziestu dwóch stronach twórcy zawarli z jednej strony prostą (cztery kadry na stronę, zdarzają się też ilustracje całostronicowe) a z drugiej niepozbawioną refleksji opowieść. Choć komiksy z Batmanem kojarzą się ze złoczyńcami pokroju Jokera, w tym konkretnym komiksie nie ma czarnych charakterów. Batman oczywiście walczy z ludźmi Zarelliego, jednak nawet mafiozo nie idzie tu za go zysku czy zemsty. Swoją drogą to właśnie Enrico Zarelli jest najbardziej fascynującym bohaterem tej opowieści. Choć Batman wprost mówi, że Zarelli jest, delikatnie mówiąc, na bakier z prawem, to jednocześnie gangster kieruje się  honorem i wartościami rodzinnymi. Głębi jego postaci dodaje też fakt, że choć już nigdy nie stanie na nogi bardziej zajmuje go sytuacja rodzinna niż własny stan zdrowia.
    Oprócz postaci Zarelliego siłą tej opowieści jest jej zakończenie. Z jednej strony odrobinę przewidywalne, z drugiej skłaniające do refleksji – zarówno w kontekście losów Nicky’ego Agronasa jak i Enrica Zarelliego
    Tim Levins nie naśladuje kreski serialu, lecz nawiązuje do niej. Styl artysty prezentuje się wyśmienicie. Sceny akcji są dynamiczne i przykuwające uwagę, zaś spokojne, opierające się na dialogach zyskują dzięki umiejętnym przedstawianiu mimiki bohaterów.

Matki heroiczne

Previous article

Koronawirus w Polsce. Chrońmy osoby z niepełnosprawnościami.

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Statystyki są nadal przerażające!  Na bieżąco informujemy jak przed koronawirusem chronić niepełnosprawnych. Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Sylwia Skowrońska oraz Stefan Dziekoński napisali ciekawe na ten temat teksty. Piotr Grzybowski z synami przygotował geometryczny fotoreportaż z aresztu na Białołęce.  Protesty kobiet na ulicach z powodu zakazu aborcji eugenicznej były opisywane i relacjonowane wszędzie. Vanessa Nachabe Grzybowska odniosła się do sytuacji z punktu widzenia mamy chorych synów. Zapraszamy  do galerii i oglądania fotoreportaży. Przypominamy, że do końca listopada można jeszcze wysyłać zdjęcia na konkurs fotograficzny! W zakładce aktualności bieżące informacje o ważnych sprawach. Porady prawne opracowała pani prawnik Maria Czerwińska – Litwin.

Życzymy dobrej lektury

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up