AktualnościRecenzje

BOŻE NARODZENIE tradycje obrzędy modlitwy zwyczaje polskie

0

Wigilia Bożego Narodzenia stanowi niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych, najbardziej uroczystych, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze tradycji. Kultywowanie Wigilii istnieje nie tylko w Polsce, ale właśnie w naszym kraju przybrało wyjątkowy kształt, obrosły w rozliczne obyczaje i ceremonie, wspaniale spajający rodziny, co budzi wręcz zachwyt wierzących katolików innych nacji, u których dzień poprzedzający Boże Narodzenie nie różni się niczym specjalnym od innych dni.

Zwyczaj świętowania już wieczorem w przeddzień uroczystości religijnych wziął się z żydow- skiego sposobu odmierzania czasu, w którym doba rozpoczyna się o zmierzchu. W Starym Testa- mencie o tej właśnie porze zaczyna się celebrowanie świąt. Chrześcijanie przejęli ten zwyczaj, ale zachował się tylko w niektórych krajach, i to w odniesieniu do Bożego Narodzenia. Do wieczora należało poczynić wszelkie świąteczne przygotowania, by w dzień święta nie wykonywać żadnej pracy. Sama nazwa wywodzi się z łaciny, gdzie vigilia oznacza czuwanie. Wigilia tego szczególne- go dnia – narodzin Boga-człowieka – w wyjątkowej postaci jest kultywowana przede wszystkim w polskich domach. Obchodzona 24 grudnia Wigilia tak silnie wrosła w polską tradycję, że sta- nowi nieodzowny element życia rodzinnego nie tylko dla osób głębokiej wiary.

Z Wigilią wiązało się od wieków wiele zwyczajów, z których część jest żywa do naszych cza- sów, a część zanikła wraz z odejściem od typowego dla naszych przodków rolniczego trybu życia, mocno związanego z ziemią i przyrodą.

Wigilia kojarzy się przede wszystkim z uroczystą wieczerzą. Rozpoczyna się ją tradycyjnie po ujrzeniu pierwszej gwiazdy na niebie, co nawiązuje do światła Gwiazdy Betlejemskiej, prowa- dzącej trzech mędrców do Pańskiego żłóbka. Do tego czasu należało zakończyć wszelkie prace, zarówno te ciężkie przy gospodarstwie, jak i związane z nadchodzącymi świętami: sprzątanie, ozdabianie domu, gotowanie potraw. Gdy pierwsza gwiazda zostanie wypatrzona, zazwyczaj przez dzieci, wszyscy skupiają się przy wigilijnym stole. Więcej dowiesz się  jak przeczytasz książkę pt.:”Polskie Boże Narodzenie Tradycje obrzędy modlitwy zwyczaje„.

Pan Bóg po to dał nam rozum, żebyśmy go używali do dobrych rzeczy

Previous article

Święty Mikołaj z klocka bije rekordy

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Choroby rzadkie są częste to tekst, w którym z dumą zaznaczamy, że założenie Funduszu Medycznego dla dzieci z chorobami rzadkimi to niewątpliwie zasługa działań osób skupionych wokół fundacji Dzielnej Matki. Nasza dziennikarka Sylwia Skowrońska, pedagog opisuje wózkowy survival, a także ludzi z zespołem aspergera. Ks. Łukasz Mikołajczyk wyjaśnia sens cierpienia. Olga Ziółkowska ostrzega nie tylko przed koronawirusem, ale także innymi kataklizmami. Stefan Dziekoński, przygląda się brutalnemu morderstwu dreszczowca Remigiusza Mroza. Nasi dziennikarze już od września pokazują, że życie każdego człowieka ma sens, niepełnosprawność nie pozbawia ludzi praw do godności, miłości, radości, szaleństw, błędów. Naszych dziennikarzy wspierają reporterzy i fotografowie z Super Express -u oraz redaktorka Dziennika Gazety Prawnej.

Dobrej lektury, redaktor naczelna Vanessa Nachabe Grzybowska, matka dwóch chłopców z niepełnosprawnością sprzężoną chorych na chorobę genetyczną „sól i pieprz”.

Zbieramy na terapię koniem

Popularne wpisy

Login/Sign up