AktualnościNie przegapWażneZobacz

Choroby rzadkie, czyli takie, które dotykają 5 na 10 000 osób.

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

25 lutego odbyło się sympozjum organizowane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie o którym portal Dzielna Matka pisał pod tym linkiem: https://magazyn-dzielnamatka.org/rzadkie-choroby-neurologiczne-udzial-ipin-w-europejskiej-sieci-referencyjnej-ern-rnd/.

Tematem sympozjum były neurologiczne choroby rzadkie, czyli takie, które dotykają 5 na 10 000 osób. Eksperci mówili między innymi o diagnostyce i leczeniu takich chorób. Wciąż są to jednak, oczywiście ze względu na małą liczbę pacjentów metody niedoskonałe o czym świadczy fakt, że 60 % osób z rzadką chorobą neurologiczną w Europie nie otrzymało ostatecznej diagnozy.
Dużo uwagi prelegenci poświęcili ataksji będącej objawem zaburzeń funkcji móżdżku prowadzącym do problemów z koordynacją mięśni. Jest ona objawem wielu chorób, w dużej mierze genetycznych i wciąż stanowi przedmiot badań mających na celu poprawę komfortu życia pacjentów. Niestety, około 50% przypadków ataksji nie udaje się należycie zdiagnozować.

Ataksja nie była jednak jedynym tematem – zaproszeni eksperci opowiadali o różnych rzadkich chorobach i objawach schorzeń neurologicznych. Nie zabrakło więc wątku wad genetycznych, pionierskich badań ale również ciekawostek takich jak na przykład leczenie spastyczności botuliną znaną też pod nazwą jadu kiełbasianego.
Uczestnicy sympozjum poruszyli też tematykę ubezpieczeń osób z niepełnosprawnością oraz podkreślili, że, zwłaszcza w przypadku ataksji, wczesna (choć niełatwa) diagnoza może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Rzadkie choroby neurologiczne – udział IPiN w Europejskiej Sieci Referencyjnej ERN-RND

Previous article

Kiedy ludzkość przestała być ludzkością. Część VI

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up