Cyberludzie to my!
Możemy rządzić w sieci. Tu nie ma barier w postaci wysokich krawężników czy braku podjazdów. Tu, nawet nie mówiąc, możemy się komunikować i przekazywać swoje idee. Niepełnosprawność sprzężona przestaje być być tak bardzo dotkliwa dzięki rozwojowi nowych technologii.
To było tak niedawno: niepełnosprawność była tematem wstydliwym. A dotknięte nią dziecko – kaleka, tak o nas mówili – było postrzegane jako dowód na grzeszność jego rodziców i powód do samych zmartwień. Osoby poruszające się na wózkach rzadko opuszczały dom. Nie tylko dlatego, że trudno było takiego “delikwenta” znieść, razem z jego pojazdem, z czwartego piętra bez windy, ale przede wszystkim z tego powodu, że osoba niepełnosprawna nie była mile widziana w towarzystwie tych zdrowych, jakoby “normalnych”. Dziwne spojrzenia, komentarze, ostracyzm.
Ale to się zmieniło, stygmatyzację (choć jeszcze się zdarza) zastępuje otwartość. Ciekawość. Chęć pomocy. Wielkie w tej kwestii zasługi ma Internet i swobodny przepływ informacji. Dzięki temu nawet ten człowiek, który nie styka się na co dzień z niepełnosprawnością, może dowiedzieć się o naszym problemie. A osoby nim dotknięte mogą dzielić się problemami swojego życia z tymi zdrowymi.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wiedzy o życiu i funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością sprzężoną (dla tych, którzy nie wiedzą: masz – zamiast jednego – kilka errorów, co ci potwornie utrudnia życie) oraz ich rodzin powstał magazyn internetowy ,,Dzielna Matka”.
Założyła go fundacja Dzielna Matka, dzięki dotacji PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI OBYWATELSKICH na lata 2018-2030 oraz wsparciu NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Komentarze