Aktualności

CYBER LUDZIE TO MY!

0

Cyberludzie to my!

Możemy rządzić w sieci. Tu nie ma barier w postaci wysokich krawężników czy braku podjazdów. Tu, nawet nie mówiąc, możemy się komunikować i przekazywać swoje idee. Niepełnosprawność sprzężona przestaje być być tak bardzo dotkliwa dzięki rozwojowi nowych technologii.

To było tak niedawno: niepełnosprawność była tematem wstydliwym. A dotknięte nią dziecko – kaleka, tak o nas mówili – było postrzegane jako dowód na grzeszność jego rodziców i powód do samych zmartwień. Osoby poruszające się na wózkach rzadko opuszczały dom. Nie tylko dlatego, że trudno było takiego “delikwenta” znieść, razem z jego pojazdem, z czwartego piętra bez windy, ale przede wszystkim z tego powodu, że osoba niepełnosprawna nie była mile widziana w towarzystwie tych zdrowych, jakoby “normalnych”. Dziwne spojrzenia, komentarze, ostracyzm.

Ale to się zmieniło, stygmatyzację (choć jeszcze się zdarza) zastępuje otwartość. Ciekawość. Chęć pomocy. Wielkie w tej kwestii zasługi ma Internet i swobodny przepływ informacji. Dzięki temu nawet ten człowiek, który nie styka się na co dzień z niepełnosprawnością, może dowiedzieć się o naszym problemie. A osoby nim dotknięte mogą dzielić się problemami swojego życia z tymi zdrowymi.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wiedzy o życiu i funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością sprzężoną (dla tych, którzy nie wiedzą: masz – zamiast jednego – kilka errorów, co ci potwornie utrudnia życie) oraz ich rodzin powstał magazyn internetowy ,,Dzielna Matka”.

Założyła go fundacja Dzielna Matka, dzięki dotacji PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI OBYWATELSKICH na lata 2018-2030 oraz wsparciu NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

 

 

 

KIDS WITH CHALLENGES

Previous article

Obchody 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR.

Next article

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Walentynki bez miłości? W naszym najnowszym lutowym magazynie dowiecie się jak wygląda prawdziwa miłość bez barier. Dla wielu osób ślub pary na wózkach jest przecież niemożliwy. Jolanta Sawicka wciąga nas w miłosne igraszki młodych niepełnosprawnych. Ich miłość zabija! Dosłownie. Siostra Bożysława na podstawie teologicznych rozważań i autorytetów dowodzi, że nasze ukochane zwierzęta pójdą z nami do Raju. Dziennikarze magazynu przygotowali dla poradnik jak wybrać dobry turnus rehabilitacyjny. Rozmowa syna z matką albo matki z synem ASPI zachwyciła wszystkich. Dziennikarz z zespołem Aspergera w  wywiadzie z mamą pytał, czy, każdy ma prawo do szczęścia. Stefan Dziekoński, przygląda się jednemu z filmów pt.” Magiczny miecz. Legenda Camelota”. Nasi dziennikarze już od września pokazują, że życie każdego człowieka ma sens, niepełnosprawność nie pozbawia ludzi praw do godności, miłości, radości, szaleństw, błędów. Naszych dziennikarzy wspierają reporterzy i fotografowie z Super Express -u oraz redaktorka Dziennika Gazety Prawnej.

Dobrej lektury, redaktor naczelna Vanessa Nachabe Grzybowska, matka dwóch chłopców z niepełnosprawnością sprzężoną chorych na chorobę genetyczną „sól i pieprz”.

Zbieramy na terapię koniem

Popularne wpisy

Login/Sign up