Aktualności

CYBER LUDZIE TO MY!

0

Cyberludzie to my!

Możemy rządzić w sieci. Tu nie ma barier w postaci wysokich krawężników czy braku podjazdów. Tu, nawet nie mówiąc, możemy się komunikować i przekazywać swoje idee. Niepełnosprawność sprzężona przestaje być być tak bardzo dotkliwa dzięki rozwojowi nowych technologii.

To było tak niedawno: niepełnosprawność była tematem wstydliwym. A dotknięte nią dziecko – kaleka, tak o nas mówili – było postrzegane jako dowód na grzeszność jego rodziców i powód do samych zmartwień. Osoby poruszające się na wózkach rzadko opuszczały dom. Nie tylko dlatego, że trudno było takiego “delikwenta” znieść, razem z jego pojazdem, z czwartego piętra bez windy, ale przede wszystkim z tego powodu, że osoba niepełnosprawna nie była mile widziana w towarzystwie tych zdrowych, jakoby “normalnych”. Dziwne spojrzenia, komentarze, ostracyzm.

Ale to się zmieniło, stygmatyzację (choć jeszcze się zdarza) zastępuje otwartość. Ciekawość. Chęć pomocy. Wielkie w tej kwestii zasługi ma Internet i swobodny przepływ informacji. Dzięki temu nawet ten człowiek, który nie styka się na co dzień z niepełnosprawnością, może dowiedzieć się o naszym problemie. A osoby nim dotknięte mogą dzielić się problemami swojego życia z tymi zdrowymi.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wiedzy o życiu i funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością sprzężoną (dla tych, którzy nie wiedzą: masz – zamiast jednego – kilka errorów, co ci potwornie utrudnia życie) oraz ich rodzin powstał magazyn internetowy ,,Dzielna Matka”.

Założyła go fundacja Dzielna Matka, dzięki dotacji PROGRAMU ROZWOJU ORGANIZACJI OBYWATELSKICH na lata 2018-2030 oraz wsparciu NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

 

 

 

KIDS WITH CHALLENGES

Previous article

Obchody 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR.

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 dociera do kolejnych krajów. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed zarazą. W artykule naszej dziennikarki dowiedzą się Państwo jak przed koronawirusem chronić niepełnosprawnych. Wrzesień to miesiąc ważnych dla polskiej historii wydarzeń. O wojnie i Powstaniu Warszawskim pisze Stefan Dziekoński. Zapraszamy do cyklu jego opowiadań o niezłomnych i wyjątkowych Polakach. Już we wrześniu konferencja o seksie. O tym, że niepełnosprawni też potrafią się kochać pisze Olga Ziółkowska. Zapraszamy Was do galerii i oglądania fotoreportażu RŻYSKO.

Życzymy dobrej lektury

Redakcja Dzielnej Matki

 

Zbieramy na terapię koniem

Popularne wpisy

Login/Sign up