AktualnościNie przegap

Czy niepełnosprawny przetrwa w świecie po apokalipsie?

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

W czasach, gdy o pandemii koronawirusa słyszymy na każdym kroku zastanawiamy się, co będzie dalej. W ludziach strach lub nawet niepewność przed przyszłością jest bodźcem do refleksji. Co by było, gdyby nasza cywilizacja dobiegła końca? Dzis przyjrzę się powieści, która stawia ciekawe pytanie: jak poradziliby sobie w świecie po apokalipsie niepełnosprawni? Oto ,,Otchłań” autorstwa Roberta J. Szmidta.
Polski wkład w międzynarodowy projekt
    ,,Uniwersum Metro 2033″ to seria książek różnych pisarzy rozgrywający się w świecie stworzonym przez Dmitrya Glukhovsky’ego w powieści ,,Metro 2033″. Każda książka przedstawia losy ocalałych z wojny atomowej, którzy ukryli się pod ziemią. Na powierzchnię ludzie wychodzą przede wszystkim po zapasy – wskutek promieniowania znane nam gatunki roślin i zwierząt uległy przemianie – stały się nowymi, agresywnymi formami życia.
    Książki do cyklu piszą też Polacy – powieść, którą przybliżę Państwu dzisiaj dzieje się we Wrocławiu.
W drodze do Sky Tower
    Rok 2033. Mężczyzna znany jako Nauczyciel jest jednym z ostatnich pamiętających świat przed nuklearną zagładą. Jego mądrość i doświadczenie są cenne dla mieszkających pod ziemią. Wskutek pewnego tragicznego wydarzenia Nauczyciel musi opuścić swoją społeczność. Nadzieja na przetrwanie tkwi jednak w innej społeczności rzekomo zamieszkującej ruiny wieżowca Sky Tower. W drodze przez niebezpieczne miasto nauczycielowi będą towarzyszyć pełna cynizmu nastoletnia Iskra i jego niepełnosprawny syn zwany Niemotą.
Recenzja
    Powieść jest w dobrym tego słowa znaczeniu klasyczną przedstawicielką podgatunku postapo. Mamy tu więc znane toposy: ludzi nadających sobie przezwiska i pseudonimy; podzielone grupy ocalałych kierujące się różnymi wartościami i ideologiami. Osoby gorsze niż zagrożenia wynikłe bezpośrednio z apokalipsy. Robert J. Szmidt jednak umiejętnie potrafiły połączyć te toposy we wciągającą opowieść. ,,Otchłań” to również powieść drogi – zwłaszcza mieszkańcy i miłośnicy Wrocławia będą zadowoleni z faktu, że bohaterowie mijają znane im miejsca.
Szmidt pokazuje prawo dżungli i zanik moralności przekonująco. Najważniejsze jednak, że zadał pytania dotyczące pozycji niepełnosprawnych w społeczeństwie po apokalipsie. Oby pozostało to jedynie w sferze twórczości literackiej.

Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Na przekór cukrzycy

Previous article

Niezwykła mistrzyni surfingu

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up