Wiara

Niepłacenie alimentów, to okradanie własnego dziecka

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Ks. Ryszard Halwa, pallotyn odpowiada na pytanie: Czy niepłacenie alimentów jest grzechem?

– Tak jest to grzech, jest to okradanie drugiej osoby. Jeśli ktoś nie chce płacić to jest wielkie zło. Duchowny zastrzega także, że według ustaleń naukowych „punktem granicznym człowieczeństwa jest moment poczęcia”. Jeśli ktokolwiek decyduje się na akt płciowy, powinien wiedzieć, że jest potencjalnym ojcem lub matką, bo żaden środek nie daje 100 proc. pewności – podkreśla.

– Jeżeli ludzie decydują się na akt płciowy, to powinni wiedzieć, że nawet jeśli stosują środki antykoncepcyjne, naturalne metody, czy inne sztuczne, to nie ma takiej sytuacji, że nie dojdzie do poczęcia dziecka. I niezależnie czy ludzi połączyła miłość, namiętność, seks, gwałt może dojść do poczęcia dziecka. Dlatego ci ludzie, często to mężczyźni, powinni być odpowiedzialni, za współżycie, czyli zdawać sobie sprawę, że kobieta może mieć dziecko. Ojciec, który nie chce płacić alimentów popełnia wielkie zło, to jest grzech, to jest krzywdzenie dwóch osób, tej która wychowuje dziecko i tego dziecka. Druga osoba, nawet jeśli twierdzi, że dziecka nie chciała , ale współżycia się podjęła, musi partycypować w kosztach jego utrzymania. To jest wymóg moralny. Nieraz bywa tak, że ludzie pracują na czarno, aby ukryć dochody przed funduszem alimentacyjnym, żeby nie płacić. To jest grzech z premedytacją. Zwolnieni z tego grzechu są np. Więźniowie, którzy nie mogą pracować. Obecnie słyszałem w mediach, że nawet osoby publiczne nie płacą alimentów. Dla mnie to skandal, bo z jednej strony pewien człowiek walczy o demokrację, z drugiej swym postępowaniem jej zaprzecza. Nie szanuje demokracji, czyli prawa wszystkich obywateli, też jego dziecka. Taki człowiek jest niedojrzały. Bywają też i kobiety, które czasami zostawiają facetowi dziecko i odchodzą do innego. Nie płacą alimentów. Ale na przestrzeni historii to zazwyczaj na kobiecie spoczywał ciężar odpowiedzialności. Dlatego, niektóre zabijały dzieci. Żadna kobieta jednak nie zabiłaby dziecka, gdyby nie mężczyzna, który jest nieodpowiedzialny.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Święty Erazm pomaga w zaparciach i chorobach jelit

Previous article

św. Jan Paweł II: Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up