AktualnościNowości medyczne

Jak zadbać o jakość powietrza?

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Alergeny, smog, grzyby, bakterie, gazy – te szkodliwe dla zdrowia substancje jesteśmy w stanie niemal całkowicie usunąć z powietrza w domu dzięki dobrej jakości oczyszczaczowi powietrza. Musimy jednak wiedzieć, jakie urządzenie wybrać, by na pewno było skuteczne. Czy wśród funkcji, które powinien posiadać oczyszczacz, jest jonizacja?

Filtr węglowy, HEPA, światło ultrafioletowe, jonizacja – kolejne filtry, dodatkowe funkcje. Znaleźć informacje na ich temat jest łatwo, czasem jednak trudno je zrozumieć. Opisy produktów używane przez producentów przemawiają do osób szukających sprzętu, dla których ważne jest, by działał jak najlepiej i dbał o jakość powietrza, którym oddychają oni i ich bliscy. Dodatkowe funkcje sprawiają wrażenie kolejnych zalet – niestety, nie zawsze tak jest, szczególnie, gdy chodzi o jonizację.

Czym są jony i jonizacja?

W powietrzu znajdują się cząsteczki o ładunku elektrycznym dodatnim oraz ujemnym – są to jony. Unoszące się w powietrzu pyły i bakterie są naładowane dodatnio, dlatego w zanieczyszczonym powietrzu można zaobserwować duże ilości jonów dodatnich (na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków). Jonizacja to proces, który ma na celu zneutralizowanie tych cząsteczek za pomocą wytworzenia jonów ujemnych. Do ich wygenerowania niezbędne jest silne pole elektryczne, które może wpływać na zdrowie człowieka w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od siły pola oraz indywidualnej wrażliwości osoby narażonej na jego działanie.

Jonizacja nie oczyszcza powietrza

Wytworzone przez jonizację jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu, czyli np. kurzu, pyłków, roztoczy, bakterii, wirusów, pleśni i zarodników grzybów. To powoduje osiadanie zanieczyszczeń na ścianach, podłogach i meblach – a więc nie są usunięte, a jedynie zneutralizowane. Jeżeli nie zostaną mechanicznie usunięte, po pewnym czasie, pod wpływem ruchu powietrza lub pracy urządzeń elektrycznych, ponownie zmienią swój ładunek na dodatni i znowu zaczną unosić się w pomieszczeniu. Zwiększenie ilości zalegającego kurzu w wyniku stosowania jonizacji dowodzi, że oczyszczacze z tą funkcją nie są w stanie skutecznie ich przyciągnąć. Co więcej, jony ujemne – wytwarzane w dużych ilościach w trakcie jonizacji – mogą też osiadać w drogach oddechowych, a skutki zdrowotne tego zjawiska nie są jeszcze znane. Wystarczy jednak przyjrzeć się ciemniejącym z czasem ścianom pomieszczeń, w których używany jest jonizator – zabrudzenia powstające na tynku w wyniku osadzania się wytrąconych z powietrza cząsteczek, nie wróżą zbyt dobrze ludzkim drogom odechowym. Możliwe więc, że narażamy siebie i bliskich, a zanieczyszczenia tylko pozornie znikają z powietrza.

pastedGraphic.png

Jonizacja a skuteczność oczyszczania

Skuteczność filtracji oczyszczacza wpływa na jego wydajność dostarczania czystego powietrza, określaną współczynnikiem CADR. Jonizacja nie ma istotnego wpływu na ten współczynnik. Zastosowanie jej w oczyszczaczach powietrza nie jest więc zasadne. Może za to wiązać się z negatywnymi skutkami ubocznymi: powstawaniem toksycznego dla nas ozonu. Chociaż najnowocześniejsze urządzenia emitują niegroźne dla organizmu jego ilości, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia lub rozkalibrowania urządzenia, co może doprowadzić do podwyższenia poziomu wytwarzanego ozonu. Ta odmiana tlenu nawet w niewielkich ilościach może reagować z substancjami obecnymi w pomieszczeniu (pochodzącymi ze środków do sprzątania, odświeżaczy powietrza, dezodorantów, niektórych farb, a także podłóg drewnianych, dywanów itp.) i prowadzić do powstawania szkodliwych substancji jak ultra drobne cząsteczki, formaldehyd, ketony, nadtlenki czy kwasy organiczne. Z tego względu zaleca się, aby nie korzystać z jonizacji w pomieszczeniach, w których stosuje się środki czyszczące lub odświeżacze powietrza.

Rekomendacja

Najbezpieczniejszym i najlepszym dla człowieka jest neutralne powietrze, czyli nie wzbogacone o jony dodatnie czy ujemne. W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan, który jest w stanie usunąć do 99,97% zanieczyszczeń powietrza: alergenów, smogu, bakterii, kurzu, pleśni, sierści zwierząt. Podstawą do jego skutecznego działania jest filtr 3w1 NanoPortect HEPA o żywotności do 3 lat, który usuwa cząsteczki 100 razy mniejsze niż standardowy filtr HEPA. Oczyszczacz Philips Dual Scan posiada również wysoki współczynnik CADR 500 m3h, który określa efektywność dostarczania czystego powietrza. Dzięki temu oczyszcza powietrze w zaledwie 6 minut w pokoju o powierzchni 20 m2. To skuteczne wpływa realną poprawę jakości powietrza w domu oraz na łagodzenie objawów alergii. Badania kliniczne potwierdziły, że oczyszczacze powietrza Philips łagodzą objawy alergii  i są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

BŁĘDNE OZNAKOWANIE KRAJU POCHODZENIA WARZYW I OWOCÓW W SIECI BIEDRONKA

Previous article

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up