AktualnościNie przegapZobacz

Debata naukowa „Inteligentny projekt w przyrodzie – iluzja czy rzeczywistość?”2 czerwca 2023 (piątek), godz. 18:00

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

 

 

Inteligentny projekt w przyrodzie: iluzja czy rzeczywistość? Odpowiedź na to pytanie od dawna intryguje uczonych. W roku 1859 ukazała się książka Karola Darwina O powstawaniu gatunków, której treść wskazuje, że cały świat przyrody ożywionej jest wynikiem działania czysto naturalistycznego procesu ewolucji napędzanej przez dobór naturalny, który działa na podstawie przypadkowej zmienności. Opinia Darwina, zgodnie z którą projekt w przyrodzie jest tylko pozorny, nadal jest powszechna w nauce. Znany ewolucjonista i popularyzator darwinizmu Richard Dawkins napisał w książce Ślepy zegarmistrz, że „biologia zajmuje się obiektami złożonymi, tworzącymi wrażenie celowego zamysłu”.

 

Czy rzeczywiście mamy do czynienia jedynie z wrażeniem celowego zamysłu struktur przyrodniczych? Wśród uczonych coraz częściej pojawiają się opinie, że projekt w przyrodzie nie jest pozorny, lecz jest to naukowo wykrywalna cecha struktur przyrodniczych. Tego rodzaju opinie głoszą zwolennicy teorii inteligentnego projektu. Zgodnie z tym ujęciem mamy do dyspozycji pewne kryteria, które pozwalają rozstrzygnąć, czy dana struktura powstała przypadkowo, czy też jest efektem projektu. Teoretycy projektu podkreślają, że praktyka rozpoznawania projektu jest powszechnie stosowana w różnych dziedzinach nauki (np. w archeologii) i jeżeli odnosi ona tam sukcesy, to dlaczego nie podjąć próby naukowego wykrycia projektu w przyrodzie?

 

Więcej informacji na stronie www.debata.enarche.pl

 

Po stronie „projekt jest iluzją”: Prof. Michael Ruse, filozofi i prof. Małgorzata Moczydłowska-Vidal, paleobiolog

Po stronie „projekt jest rzeczywistością: prof. Michael J. Behe, biochemik i dr Richard Sternberg, biolog ewolucyjny

 

Ważne informacje

 

Debata będzie tłumaczona na język polski. Dla uczestników zarejestrowanych istnieje możliwość pobytu w Hampton by Hilton lub DoubleTree by Hilton w dniach 02-03.06 (jedna doba hotelowa ze śniadaniem) w cenie zniżkowej dla uczestników konferencji. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo w mailu potwierdzającym rejestrację. UWAGA: po 17.05. nie gwarantujemy dostępności pokojów.

Debata naukowa „Inteligentny projekt w przyrodzie – iluzja czy rzeczywistość?” 2 czerwca 2023 (piątek), godz. 18:00

2 czerwca 2023 (piątek), godz. 18:00

hotel DoubleTree by Hilton, Kraków

Prelegenci: filozof biologii Michael Ruse, paleobiolog Małgorzata Moczydłowska-Vidal, biochemik Michael J. Behe i biolog ewolucyjny Richard Sternberg.

Aby zgłosić swój udział w wydarzeniu, wypełnij formularz na stronie: www.debata.enarche.pl

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

W mundurze i na ringu. 13 maja pojedynek na gali boksu Babilon Promotions.

Previous article

Wśród 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset przedstawicieli z państw NATO i krajów partnerskich, którzy biorą udział w ćwiczeniu ANAKONDA-23, są również żołnierze WOT. Terytorialsi 5 Mazowieckiej i 1 Podlaskiej Brygady OT połączyli siły przy wsparciu działań wojsk operacyjnych na rzece Bug.

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up