Aktualności

Dobre maniery okazują się być „trudną materią” podczas świąt!

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Zwyczaje powitalne

Na półkach  księgarń poradniki savoir-vivre zalegają coraz częściej. Czytelnicy nie chcą być pouczani, wolą sami udzielać rad i komentować zachowania oraz postawy na forach internetowych. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się pięknie oprawione tomy zawierające zbiory zasad dotyczących zachowania w domu, w pracy, w towarzystwie, a nawet w kościele. Niestety, relatywizm i zwyczajne niedbalstwo sprawia, że elementarne często zasady savoir-vivre popadają w zapomnienie.

Szczególnie delikatną materią pozostają jednak relacje rodzinne, tym bardziej, że  pogodzenie zasad panujących w rodzinie tradycyjnej z zasadami budowanymi w rodzinie patchworkowej oraz w relacji z ludźmi samotnymi lub osamotnionymi jest często próbą godzenia tradycji z nowoczesnością. Pokrewieństwo czy powinowactwo  okazuje się być „trudną materią” podczas świąt, spotkań towarzyskich, powitań oraz pożegnań. Szczególnie boli coraz powszechniejszy brak należytej troski …o kobiety!

Młody mężczyzna odwiedzając zaprzyjaźniony dom lub dom powinowatych czy krewnych coraz częściej wita się najpierw z panem domu  jako pierwszym serdecznie i wylewnie ( nie, nie  zgłaszam protestu!), a  pani domu w drugiej kolejności podaje rękę.  Witany i witający często nie widzi w tym nic zdrożnego, a pani domu –  i racja! – czuje się dotknięta, wręcz pominięta i skazana na zdystansowanie.

Szacunek do kobiet ksiądz Prymas Stefan Wyszyńskipielęgnował przez całe życie.   Ilekroć wchodzi do twego pokoju kobieta, zawsze wstań, chociaż byłbyś najbardziej zajęty” – te słowa zanotował ksiądz PrymasStefan Wyszyński w murach odosobnienia w Komańczy, pośród bieszczadzkich lasów”. Żadna odległość, żadna okoliczność nie skłoniła go do odstępstwa. Zawsze wstawał na powitanie kobiet, z szacunkiem całował je w rękę.

Postawa  księdza Prymasa niech będzie  przykładem dla współczesnych mężczyzn – i to w materii savoir-vivre. Gdy odwiedzacie, Panowie przyjaciół, powinowatych i krewnych, przywitajcie się najpierw z panią domu jej okazując serdeczność oraz szacunek. Tym samym ocalicie szlachetny przekaz „z pokolenia n pokolenia” i dacie przykład kolejnym pokoleniom.

Marta Cywińska

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Konie, różowy opłatek i jasełka

Previous article

Spodziewany gość na „trudnym” wózku

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up