AktualnościNie przegapWażne

Duchowość w zsekularyzowanym mieście

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Duchowość w zsekularyzowanym mieście
Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Laboratorium „Więzi” i Szkołą Główną Handlową w Warszawie zapraszają na wykład otwarty ks. profesora Tomáša Halíka pt. „Duchowość w zsekularyzowanym mieście”. Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku w Auli VII w gmachu głównym Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości 162 w Warszawie, w godz. 17.00–19.00.

Podczas spotkania ks. prof. Halík poruszy temat duchowości we współczesnych metropoliach. Zjawisko przedefiniowania duchowości, w tym odchodzenie od instytucjonalnie praktykowanej wiary religijnej czy duchowość niewiary, przedstawi na przykładzie czeskiej Pragi.

Ksiądz Profesor od lat zajmuje się zjawiskiem zsekularyzowanej metropolii i możliwości rozwijania w niej różnych form duchowości, które wyróżniają się przejściem od relacji do Boga i potrzeb duchowych do współdzielenia i budowania więzi w społeczeństwie. W kręgu zainteresowań ks. Tomáša Halíka są osoby określające się jako agnostycy, niewierzący czy postwierzący.

Ks. prof. Tomáš Halík to jeden ze znamienitszych współczesnych intelektualistów katolickich. Profesor socjologii i teologii, doktor filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za przekraczanie barier między nauką a wiarą. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą’”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”, „Zacheuszu. 44 kazania o sensie życia”, „Europejskie mówienie o Bogu i milczenie o Bogu”, „Dotknij ran: duchowość nieobojętności”, „Różnorodność pojednana”, „Czas pustych Kościołów”, „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”, „Przebudzenie aniołów”.

Serdecznie zapraszamy na wykład.

Wykład jest częścią „Miasta Dialogu” – wieloletniego projektu Centrum Myśl Jana Pawła II, który skupia się na badaniu i rozwijaniu idei „miasta na miarę człowieka”.

Szczegóły na stronie https://www.centrumjp2.pl/wyklad-otwarty-ks-pro…

* Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Czeskiej.
* Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo WAM


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Brat Elia znów w Polsce

Previous article

Zostań Ogrodowym Superbohaterem!

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up