AktualnościSiepomaga

Dzięki prezydentowi nie jesteśmy odcięci od świata

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

OLGA ZIÓŁKOWSKA: Trzy lata temu Kancelaria Prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, pomogła mnie i mojemu mężowi abyśmy nie trafili do domu pomocy społecznej za co jesteśmy bardzo wdzięczni.Dzięki prezydentowi nie jesteśmy odcięci od świata.

FOT. Igor SMIRNOW/KPRP Podczas Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych, Prezydent Andrzej Duda spotkał się z bohaterami Duda Pomocy, których historię opisał dziennik Super Express.

Podczas Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych, Prezydent Andrzej Duda spotkał się z bohaterami Duda Pomocy, których historię opisał dziennik Super Express. –       Cieszę się, że kancelaria prawna prezydenta jest tak skuteczna i wspólnie z mediami udało się pomóc małżeństwu niepełnosprawnych w zatrudnieniu stałego opiekuna – powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z niepełnosprawnymi w czasie Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych, który odbył się 25 lutego w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej. –       “Cierpiący na porażenie mózgowe Ola (31 l.) i Maciej (33 l.) Ziółkowscy są przykuci do wózków inwalidzkich. Mimo to chcą żyć razem i kochać się, jak każda rodzina. Na drodze do szczęścia stanął im jednak wujek. Zagroził, że odda ich do domu opieki.” – donosił dziennik Super Express. Do Oli i Maćka zgłosili się pracownicy kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy (47 l.), aby im pomóc. – Tacy dzielni ludzie jak państwo Ziółkowscy powinni godnie żyć i nikt nie powinien stawać im na drodze do szczęścia – mówił  Tomasz Kulikowski, dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta.- Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej na warszawskim Mokotowie z prośbą o udzielenie wsparcia państwu Ziółkowskim. Do ich mieszkania zapukali pracownicy ośrodka oraz pani z Agencji Usług Opiekuńczych.Teraz wszystko się zmieniło.Ola i Maciek mają opiekuna Leszka (50 l.), który etatowo opiekuje się małżeństwem. „Co nas łączy, co nas różni”. Tomasz Kulikowski, Dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podczas debaty „Co nas łączy, co nas różni” na kongresie poruszył sprawy poradnictwa i doradztwa dotyczących przygotowania projektu standardów bezpłatnego poradnictwa i doradztwa, które aby efektywnie działało wymaga podjęcia działań integrujących środowisko. Jako przykład mamy historię rodziny małżeństwa niepełnosprawnych  Oli i Maćka, którzy bez Duda Pomocy już dawno skończyliby w Domu Pomocy Społecznej , odcięci od świata.

Potrzebna jest pomoc

– Jeśli ktoś wpada w jakiś kryzys, choćby związany ze zmianą w jego życiu, jaką jest choćby zaprzestanie pracy zawodowej, to jemu potrzebna już nie jest tylko i wyłącznie pomoc młodego człowieka, który go wysłucha. Jemu jest potrzebna pomoc kogoś, kto zna się na tym, kto umie z nim porozmawiać i pokazać mu, jakie teraz nowe jakości jego życia rysują się przed nim i jakie są dla niego nowe możliwości – powiedział Prezydent Andrzej Duda, który zaproponował podczas Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych stworzenie ustawy o działalności pomocowej oraz utworzenie rady profesji i zawodów pomocowych. Postulowane przez niego Centrum Usług Społecznych powinny pomagać w doborze usług i poprawić sytuację osób zajmujących się pomocą oraz terapeutów. Przy okazji planowania ustawy związanej z poradnictwem i pomocnictwem Andrzej Duda zaznaczył, że ważna jest dyskusja nad nią. Jednocześnie zadeklarował, że jest otwarty na propozycje środowiska. – Jestem otwarty na wszelkie tego typu propozycje – zapewnił prezydent. Przypomniał, że jako prezydent ma prawo inicjatywy ustawodawczej.

Podczas kongresu poruszano przede wszystkim problematykę integracji środowiska organizacji i instytucji działających w obszarze poradnictwa i doradztwa, jej sytuację w Polsce, jak i jej przyszłość. W wypowiedziach często padało stwierdzenie ,,To, co nas łączy, to człowiek”. Wśród problemów trapiących obszary pomocnictwa i poradnictwa wymieniano brak uregulowanej kwestii prawnej, jak również uzależnienie od krótkotrwałych dofinansowań. Zwrócono też uwagę, że wielu terapeutów uczy się za własne pieniądze, co nie przekłada się na późniejsze zarobki.

Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych, organizowany pod auspicjami Prezydenta RP, to wydarzenie inicjujące prace nad integracją profesji i zawodów pomocowych. Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych stanowi kontynuację Kongresu Poradnictwa, który miał miejsce 1 lipca 2019 roku.

W Dniu 25 lutego mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w Kongresie Profesji i zawodów pomocowych , który został zorganizowany już po raz drugi przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  w Auli Politechniki Warszawskiej.  W Czasie Kongresu miał swoje wystąpienie Pan Prezydent Andrzej Duda, po wystąpieniu mieliśmy zaszczyt  podziękować osobiście za pomoc jaką otrzymaliśmy. Rozmowa z Panem Andrzejem Dudą była niesamowitym doświadczeniem, przyznam szczerze że w czasie tej rozmowy wzruszyłam się. Takiego Prezydenta potrzebuje Polska.

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Prezydent chce pomóc

Previous article

Arcybiskup Depo zalecił modlitwę „Święty Mocny” na koronawirusa

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up