AktualnościNie przegapWażneZobacz

II Konferencja o życiu intymnym osób z niepełnosprawnością ruchową za nami!

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/the-next-mag/inc/libs/tnm_core.php on line 1105
Podziel się wpisem:

Czy osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą żyć w związkach i mieć dzieci? Gdzie znaleźć dostosowany gabinet ginekologiczny lub szkołę rodzenia? Jak wygląda życie intymne OzN? – takie m.in. pytania padły podczas II Konferencji „Sekson” poświęconej seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. Udział w niej wzięli eksperci, zarówno specjaliści z zakresu seksuologii i psychologii społecznej, jak również lekarze, rehabilitanci oraz same osoby z niepełnosprawnościami. Podczas dwóch dni ożywionej dyskusji zainaugurowano również opracowywane od I edycji konferencji projekty, takie jak Mapa Dostępności i wystawa Pełnosprawni w miłości. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Fundacja Avalon.

II Konferencja „Sekson” to wydarzenie cieszące się coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji, w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa wzięło udział blisko 150 osób. Transmisja online dotarła do niemal 63 tys. osób. W konferencji udział wzięło 39 prelegentów, odbyło się 16 prelekcji, 9 warsztatów praktycznych oraz 2 panele dyskusyjne. We wsparcie przy organizacji wydarzenia zaangażowało się 16 wolontariuszy. 

To, że kończymy konferencję nie oznacza, że kończymy projekt. Idziemy dalej, bo chcemy, żeby tematyka życia intymnego osób z niepełnosprawnościami była poruszana szeroko w społeczeństwie. Podejmujemy też konkretne działania, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnością ruchową funkcjonowanie w obszarze, który w powszechnym odbiorze jest dziś zupełnie niesłusznie zastrzeżony dla osób zdrowych fizycznie. – powiedział Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon podsumowując wydarzenie – Niewątpliwie czeka nas dużo pracy, by osiągnąć założony cel. I tak jak na początku projektu liczymy na ogromne zaangażowanie zarówno specjalistów, jak i samych OzN. Bo to właśnie wspólne działanie na rzecz sprawy i zaangażowanie wielu osób jest siłą projektu „Sekson”. – dodaje organizator.

Pierwsza odsłona wystawy Pełnosprawni w miłości i Mapy Dostępności

Podczas Konferencji „Sekson” miała miejsce pierwsza prezentacja wystawy zdjęć „Pełnosprawni w miłości” oraz Mapy Dostępności Fundacji Avalon.

Kiedy tylko zobaczyliśmy jak poważny jest problem społecznej świadomości dotyczącej życia intymnego osób z niepełnosprawnością, to wiedzieliśmy, że trzeba działać tu i teraz. Dlatego jestem ogromnie dumny, że po ponad roku intensywnej pracy Fundacja Avalon może pochwalić się kolejnymi aktywnościami w ramach projektu „Sekson”. Przepiękna i wzruszająca wystawa „Pełnosprawni w miłości”, przedstawiająca osoby z niepełnosprawnością oraz ich partnerów, partnerki i rodziny, to impuls do zmiany postrzegania relacji intymnych osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam, żeby powiedzieć, że niepełnosprawność nie jest barierą w miłości, dlatego nie można nikomu odbierać prawa do bliskości, intymności, do budowy relacji z drugim człowiekiem. – komentuje Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon – Równie dumny jestem z Mapy Dostępności, na której pojawiło się blisko 100 punktów wskazujących na specjalistów i placówki medyczne dostosowane do potrzeb OzN. To była ważna potrzeba wskazywana przez wiele osób z niepełnosprawnością, której nie mogliśmy pominąć. Właśnie dlatego chcieliśmy podejść do tematu profesjonalnie i przez ponad rok przygotowywaliśmy prezentowaną  Mapę Dostępności.

Mapa Dostępności umożliwia wyszukiwanie specjalistów współpracujących z osobami z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną. Zostały tam oznaczone dostosowane gabinety ginekologiczne, szkoły rodzenia oraz specjaliści z dziedziny: ginekologii, położnictwa, seksuologii, fizjoterapii, urologii i uroginekologii, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Punkty zaznaczone na Mapie Dostępności są sprawdzone pod względem kryteriów dostępności opracowanych przez Fundację Avalon. 

Zarówno Mapa Dostępności, jak i zdjęcia z serii „Pełnosprawni w miłości, są dostępne na portalu www.sekson.pl. 

Co jeszcze się działo?

Pierwszy dzień konferencji koncentrował się wokół tematyki rodzicielstwa, drugi natomiast poświęcony został seksualności OzN. Udział w wydarzeniu wzięli, zarówno specjaliści z zakresu seksuologii,psychologii społecznej i pedagogiki specjalnej (m.in.  dr n. med. Piotr Świniarski, dr n. med. Monika Łukasziewicz, prof. UW i UR dr. hab. Remigiusz Kijak i dr n hum. Alicja Długołęcka,), jak również rehabilitanci, lekarze oraz osoby z niepełnosprawnościami (m.in. Renata Orłowska, Katarzyna Hajduga, Łukasz Krasoń, Tomasz Biduś).  Poza licznymi wykładami i panelami dyskusyjnymi organizatorzy przeprowadzili 9 praktycznych warsztatów poświęconych OzN i rodzicom dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Poruszana podczas nich tematyka koncentrowała się wokół fizjoterapii ginekologicznej i seksualności OzN, opieki rodziców z niepełnosprawnością nad niemowlętami i wychowania dziecka z wrodzoną niepełnosprawnością. Zapis transmisji Konferencji „Sekson” oraz fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na oficjalnej stronie projektu na Facebooku. Tam też pojawiać się będą kolejne publikacje dotyczące wyników badań oraz mity dotyczące niepełnosprawności.

***

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Fundacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.

Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 180 mln złotych.

 

Oficjalne kanały projektu „Sekson”: www.sekson.pl, https://www.facebook.com/Sekson-105744257726395, https://www.instagram.com/projektsekson/


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Brak dostosowanych dla OzN gabinetów ginekologicznych pogłębia zjawisko społecznego wykluczenia

Previous article

Miłosierdzie jest jedno

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up