Aktualności

Jak bronić godność ludzką i prawa człowieka w czasie pandemii i kryzysów klimatycznych?

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Jak wyleczyć Europę?

Healing Patient Europe: watykańskie spotkanie przywódców politycznych i ekspertów przed szczytem G20

W dniach 7–8 października 2021 r. Papieska Akademia Nauk Społecznych, Stowarzyszenie Pacjent Europa oraz Centrum Myśli Jana Pawła II organizują w Watykanie globalne wydarzenie Healing Patient Europe. Celem spotkania jest wypracowanie rozwiązań, które przywrócą europejskie przywództwo w konfrontacji z globalnymi kryzysami: zdrowotnym, ekologicznym i ekonomicznym.

Konferencja Healing Patient Europe będzie niezwykle istotna ze względu na odbywający się w Rzymie w trzy tygodnie po niej szczyt Grupy G20, którego gospodarzem będzie premier Włoch i członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych Mario Draghi. Rekomendacje wypracowane podczas watykańskiego spotkania zostaną przekazane uczestnikom szczytu państw G20. Jest to rzadka okazja, gdy inicjatywa wychodząca z Polski ma szansę wpłynąć na kształt kluczowych decyzji kształtujących europejską i globalną przyszłość w najbliższych dekadach.

Debata toczyć się będzie wokół pytań: Jak bronić godność ludzką i prawa człowieka w czasie pandemii i kryzysów klimatycznych? Czy bezpośrednia pomoc finansowa dla obywateli może uzdrowić Europę i zażegnać kryzys zdrowotny, ekonomiczny i polityczny, w którym znajduje się UE? Jak sprawić, by ożywienie gospodarcze i zielona transformacja w Europie były sprawiedliwe? Dlaczego świat potrzebuje ogólnodostępnej szczepionki i opieki zdrowotnej?

Swoje odpowiedzi na te pytania przedstawią czołowi światowi eksperci, a wśród nich liderzy świata polityki, biznesu i nauki oraz przywódcy duchowni, w tym: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego – David Sassoli, Minister Sprawiedliwości Republiki Włoskiej – Marta Cartabia, Współprzewodniczący Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim – Philippe Lamberts, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Niemiec – Wolfgang Schmidt, były Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji – László Andor, pierwsza w historii kobieta kierująca papieską Dykasterią, członkini zarządu Watykańskiej Komisji ds. COVID, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka (odpowiednik Min. Spraw Społecznych) – siostra Alessandra Smerilli, Sekretarz ds. Relacji z Państwami (odpowiednik Min. Spraw Zagranicznych) – arcybiskup Paul Gallagher , prezeska European Climate Foundation – Laurence Tubiana, redaktor naczelny najważniejszego pisma medycznego “The Lancet” – prof. Richard Horton, profesor Columbia University, ekonomista – Jeffrey Sachs, wiceprzewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych – Esther Lynch, a także Antonio Spilimbergo reprezentujący Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Poprzez to wydarzenie chcemy nagłośnić perspektywę godności osoby ludzkiej i wartości jej życia w kontekście kryzysu pandemicznego i popandemicznego w Europie oraz wypracować rozwiązania, które skutkowałyby efektywną interwencją – mówi dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II. Chcemy pokazać aktualne możliwości wyjścia z kryzysu proponowane przez wybitne postaci z obszarów ekonomii, polityki i religii, czerpiąc inspirację z przesłania nadziei, ale też w oparciu o fundamentalne prawa człowieka, o których przypominają głośno kolejni papieże, w tym szczególnie Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

Jeśli Europa chce pozostać światowym liderem, musi skutecznie wyeliminować wirusa, odpowiedzieć na kryzys klimatyczny i dać namacalne wsparcie finansowe obywatelom, pracownikom czy małym przedsiębiorstwom, które zmagają się z kryzysem i transformacją. Europa musi stanąć na wysokości swojego powołania, o czym dziś głośno mówi Franciszek. To jest możliwe. Europa ma zasoby i narzędzia. Teraz potrzeba politycznej woli. Dzięki spotkaniu chcemy zmobilizować światowych przywódców, żeby wzięli współodpowiedzialność za kryzys i podjęli trud pracy nad jego rozwiązaniem – mówi dr Mateusz Piotrowski, Prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa.

Jesteśmy żywo zainteresowani dyskusją w Watykanie. Mamy nadzieję, że jej uczestnicy wypracują plan na działania, które należy podjąć w związku z wyzwaniem stojącym przed Europą – a tym wyzwaniem jest budowa i kształt europejskiego ładu ekologicznego – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Na przestrzeni kilku ostatnich lat temat ochrony środowiska stał się ważną kwestią społeczną, która porusza opinię publiczną. Działania proekologiczne wciąż jednak kojarzone są bardziej z określonym światopoglądem czy opcją polityczną. Nie zauważamy, że wypływają one z natury człowieka, z imperatywu, jakim jest budowanie odpowiedzialnej i zrównoważonej przyszłości.

Nie możemy zgadzać się na śmierć i chorobę setek tysięcy ludzi. Forsowana przez rządy idea “życia z covid” neguje zarówno etykę Ewangelii jak i tradycję europejskiego Oświecenia. Obrona godności ludzkiej w czasie kryzysu pandemicznego i klimatycznego ma bardzo konkretny wymiar. Potrzebujemy woli politycznej wygaszenia wirusa i działań przywracających bezpieczeństwo ekonomiczne zwykłym obywatelom. Reakcja Europy na pandemię zadecyduje o reakcji na kryzys klimatyczny. Dlatego Europa może i musi wygrać z pandemią — komentuje Aleksander Temkin, członek zarządu Stowarzyszenia Pacjent Europa.

Poprzez Healing Patient Europe mamy szansę nie tylko na wymianę opinii w międzynarodowym gronie ekspertów. Inicjatywa ta pokazuje, że niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy różni, potrafimy działać w skutecznym dialogu i dzielić się rekomendacjami w służbie nie tylko przyszłym pokoleniom, ale nam samym – tu i teraz.

Konferencja odbędzie się w dniach 7-8 października w sali konferencyjnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych na terenie Watykanu – Casina Pio IV. Pełny zapis video z przebiegu obrad zostanie udostępniony na kanale Casina Pio IV na YouTube. Pisemne rekomendacje, które powstaną w trakcie obrad, zostaną przekazane na szczycie Grupy G20. Będą także dostępne przez kanały informacyjne organizatorów: Papieską Akademię Nauk Społecznych, Stowarzyszenie Pacjent Europa oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Nie boję się dentysty. A Wy?

Previous article

Agnieszka i Marek Macioszek dowiedzieli się o chorobie córki już po porodzie. Wykryto  u niej wadę serca i zdiagnozowano zespół Downa.

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up