AktualnościNowości medyczne

Jak poprawić jakość życia alergika?

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 Sezon alergiczny trwa, co oznacza, że wielu z nas przeżywa teraz najtrudniejszy czas w roku.  Czy można sobie jakoś pomóc? 

Ciężko jest funkcjonować, gdy z nosa cieknie ciurkiem, zaczerwienione oczy łzawią bez przerwy, a uciążliwa piekąca pokrzywka skutecznie utrudnia skupienie się na czymkolwiek innym niż drapanie. Co zrobić, by tego uniknąć? Jak złagodzić objawy alergii? 

Perfekcyjna pani domu

Jedynym sposobem na uniknięcie objawów alergii jest unikanie wywołujących je alergenów. Brzmi banalnie, w rzeczywistości jednak jest niemal niemożliwe do osiągnięcia. Warto postarać się, by zminimalizować ryzyko kontaktu z uczulającymi substancjami.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest bezwzględne utrzymanie porządku w domu. Częste odkurzanie odkurzaczem z filtrem HEPA, mycie podłóg na mokro, przecieranie kurzy wilgotną szmatką oraz pranie pościeli i zasłon jest konieczne, jeśli zmagamy się z alergią na  roztocza kurzu domowego. Pomocny wtedy będzie np. bezpieczny dla alergików bezprzewodowy odkurzacz Philips SpeedPro Max Aqua, który wyłapuje zanieczyszczenia i zamyka je w komorze odkurzacza oraz jednocześnie odkurza i czyści na mokro. Zaawansowany filtr wychwytujący zanieczyszczenia działa trzyetapowo, aby usunąć do 98% pyłu, alergenów i cząstek PM2,5,
a nasadka LED umożliwia wychwycenie kurzu i brudu z miejsc trudnodostępnych.

Dobrym pomysłem będzie również usunięcie wszystkich dywanów, firanek i tym podobnych rzeczy, na których łatwo zbiera się kurz. Najlepiej, jeśli na wierzchu nie pozostawimy żadnych drobnych rzeczy oraz ograniczymy ilość dekoracji i obrazów wiszących na ścianach. 

Warto również utrzymać niską wilgotność powietrza, a także pozbyć się roślin czy akwariów, które mogą ją podnosić, a przez to przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów. 

PTA rekomenduje oczyszczacze powietrza Philips

 W walce z alergenami przyda się także oczyszczacz powietrza, np. Philips Dual Scan AC3858, który posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Eksperci PTA docenili wpływ oczyszczaczy powietrza Philips na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których są stosowane. Osiągana redukcja zanieczyszczeń jest istotna i w związku z tym może powodować złagodzenie objawów alergii wziewnych  u osób przebywających w tych pomieszczeniach.
U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, także ECARF stwierdził zmniejszenie objawów, takich jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry i katar.

Wszystkie modele oczyszczaczy Philips bazują na naturalnych metodach oczyszczania, a przy tym skutecznie usuwają 99,97% cząsteczek wielkości od 0,003 um,
w tym pyłki, alergeny roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych, zarodki pleśni, wirusy i bakterie, PM10
i PM2,5. Urządzenia mają również specjalnie opracowane tryby automatyczne, w tym wyjątkowo czuły tryb antyalergenowy zaprojektowany z myślą o najskuteczniejszym usuwaniu typowych alergenów. Gwarantuje to oddychanie zdrowszym powietrzem nawet
w newralgicznym dla alergików okresie pylenia.  

Oczyszczacze powietrza Philips z serii Dual Scan wyposażone są w trójstopniowy system filtracji NanoProtect HEPA 3w1 i podwójny, inteligentny czujnik sprawdzający jakość powietrza. System obiegu powietrza 3D ze spiralnym wylotem usuwa zanieczyszczenia w pomieszczeniu
o powierzchni 20 m² w czasie krótszym niż 6 minut. Gwarantuje to oddychanie zdrowszym powietrzem nawet w newralgicznym dla alergików okresie pylenia (od maja do września). 

Pylący problem

W okresie wiosenno-letnim największą zmorą alergików są pyłki. O ile w domu jesteśmy
w stanie sobie poradzić z ich obecnością przy pomocy oczyszczacza powietrza, o tyle na zewnątrz wciąż jesteśmy narażeni na ich wzmożone działanie.

Jeśli nie mamy konieczności, nie powinniśmy opuszczać mieszkania w suche, słoneczne
i wietrzne dni. Wówczas pyłki najbardziej uprzykrzają funkcjonowanie, dlatego gdy tylko mamy taką możliwość, najlepiej wychodzić na zewnątrz po deszczu, kiedy jest wysoka wilgotność powietrza  i nie wieje wiatr  – pylenie jest mniej odczuwalne. Na okres wiosenno-letni warto również zrezygnować ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Wzmożona aktywność podnosi poziom histaminy i może nasilać  reakcje alergiczne.

Hipoalergiczny przyjaciel?

Jeśli kochamy zwierzęta, ciężko nam wyobrazić sobie życie bez nich. Niestety, gdy jesteśmy alergikami, lepiej zrezygnować z posiadania futrzaka w domu. Oczywiście, gdy już mamy ukochanego pupila, oddanie go do adopcji ze względu na alergię to ostateczność. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej higieny, myciu rąk po każdym głaskaniu, częstemu czesaniu i kąpaniu zwierzaka, mamy szansę uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Jednak jeśli nie mamy zwierząt, a borykamy się z alergią na sierść kota lub psa, lepiej odpuścić sobie adopcję czy kupno domowego pupila. Wbrew powszechnym opiniom, nie istnieją rasy, które zupełnie nie uczulają – alergen znajduje się nie tylko w sierści, ale również w ślinie zwierząt  Oznacza to, że zwierzęta bez sierści  także mogą powodować silną reakcję alergiczną.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

BEZPIECZEŃSTWO ZABAWEK

Previous article

W Kościele Matki Bożej z Lourdes na Warszawskiej Pradze (ul. Wileńska 69) nastąpi nawiedzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej pod hasłem Matko Boża Łaskawa zjednocz serca Polaków!

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

2 komentarzy

  1. Widzę różnicę odkąd mamy Roombę i7+ ze stacją cleanbase. Kurz jest zrzucany automatycznie do pojemnika, więc nie wydostaje się z powrotem do mieszkania. Jest czysto, a jakość powietrza dodatkowo podnosi oczyszczacz i nawilżacz powietrza.

    1. Dziękujemy za komentarz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up