AktualnościNie przegap

Joseph Conrad Fellowship. Rewolucja, reforma, zamach stanu? Konstytucja 3 maja a początek polskiej nowoczesności

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Już w najbliższy poniedziałek (tj. 13 lutego) o godzinie 18:00 odbędzie się kolejne wydarzenie otwarte w ramach programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship. Organizatorem wydarzenia jest Instytut De Republica.

W poszukiwaniu XIX-wiecznych źródeł polskiej nowoczesności tym razem zatrzymujemy się nad fenomenem Konstytucji 3 maja.

Określana jako wielka, choć spóźniona reforma, Konstytucja 3 maja miała być otwarciem nowego początku w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Historia potoczyła się jednak inaczej. Nowym tragicznym otwarciem stał się upadek państwa. Konstytucja zapowiadała inny porządek, inny wiek XIX, a zarazem nakreśliła jeden z pierwszych horyzontów nowoczesności w dziejach polskiego narodu i polskiego parlamentaryzmu. Czy można o niej mówić jako o akcie rewolty? Jakie nowe ścieżki wytyczała, jaką przyszłość zapowiadała?

Zaproszenie do wygłoszenia wykładu, a następnie wspólnej dyskusji przyjął: Richard Butterwick-Pawlikowski – profesor historii polskiej i litewskiej na Uniwersytecie Londyńskim oraz główny historyk Muzeum Historii Polski. Absolwent uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie. Autor ponad osiemdziesięciu publikacji naukowych, wśród których znajdują się takie tytuły jak: „Polska rewolucja a Kościół katolicki 1788-1792” (2012), „Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów” (2021), a także najnowsza książka „Światło i płomień Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795)” (2022), która – za wersję anglojęzyczną – została nagrodzona Nagrodą Pro Historia Polonorum.

Spotkanie poprowadzi Paweł Rzewuski – doktor filozofii i historyk. Zajmuje się filozofią polityki i historią społeczną. Autor m.in. książki „«Monarchia mixta», czyli poszukiwanie suwerena. Studium koncepcji władzy w I Rzeczypospolitej w latach 1505-1609” (2022). Uczestnik warsztatów Identitas na wyspie Uløya w 2020 roku.

Spotkanie przyjmie formę hybrydową – udział można wziąć stacjonarnie (Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25 w Warszawie, III p.) lub dołączyć do transmisji w internecie (na Facebooku oraz Youtubie). Już teraz zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Konferencja online – nie każdy rodzic da radę dorabiać!

Previous article

Przedsionek piekła

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up