Aktualności

Kim jest statysta?

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

Oglądając filmy czy seriale często nie zdajemy sobie sprawy z ogromnej wagi szarych eminencji planu filmowego – statystów. Bez nich bohaterowie aktorów żyliby w pustych światach a filmy z nawet najciekawszą fabułą trąciłyby sztucznością.
Co robi i kim jest statysta?
    Głównym zadaniem statysty jest bycie w tle i wykonywanie prostych czynności, które nadają życia otoczeniu aktorów. Statyści w filmach grają przechodniów na ulicach, widzów na koncertach czy pacjentów w przychodniach. Statyści mają wyłącznie role nieme lub mówią jako tłum.
    Statystów nie należy mylić z epizodystami, którzy są zauważalnie bardziej eksponowani, lub wręcz mają krótkie role mówione.
Lekko czy ciężko?
    Idąc na plan statysta musi liczyć się z tym, że z reguły dzień zdjęciowy trwa dwanaście godzin, a nadgodziny nie są czymś niespotykanym. Oczywiście nie oznacza to, że każdy plan filmowy to praca przez kilkanaście godzin, zdarza się, że statyści potrzebni są do określonych scen, po nagraniu których mogą iść do domu.
    Plany całodniowe rozpoczynają się nierzadko bardzo wcześnie, a jeżeli są poza miastem to wczesna pobudka jest dla statysty nieunikniona.
    W czasie trwania planu statysta często po prostu czeka na moment, gdy będzie potrzebny w scenie. Dobrym pomysłem w tym czasie jest zawieranie nowych znajomości lub lektura książki. Czasami jednak plany są bardzo intensywne, a nakręcenie jednej, dużej sceny może trwać wiele godzin.
Kilkadziesiąt złotych i świat filmu od kulis
    Stawki różnią się w zależności od planu. Warunkują je długość planu, jego pora (są plany dzienne i nocne), jaka produkcja jest kręcona. Oczywiście epizodyści są lepiej opłacani.
    Niewątpliwą zaletą statystowania jest możliwość poznania świata filmu od kulis. Pojęcia, którymi posługują się filmowcy, przygotowanie ujęć, możliwość zdobycia autografów od znanych aktorów – plan filmowy może być też przygodą, jeżeli jest się świadomym jego specyfiki. Statyści muszą też pamiętać o stosownym wyglądzie w zależności od produkcji, na którą się wybierają – tatuaże w widocznych miejscach czy botoks dyskwalifikują z udziału w produkcjach historycznych.
Osoby na wózkach powinny też pamiętać, że plany filmowe, niestety, nie są tworzone z myślą o nich i czasami wymagają sprawności fizycznej.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

PAŹDZIERNIK Z MYŚLĄ JANA PAWŁA II

Previous article

Matki heroiczne

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up