Recenzje

Król horroru nie zawsze straszy

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 Stephen King kojarzony jest przede wszystkim z powieściami grozy, przez to jednak często zapomina się o jego talencie w konstruowaniu wątków obyczajowych. Dziś przypomnę Państwu powieść ,,Joyland”.

Praca marzeń

    Młody Devin Jones podejmuje się pracy w lunaparku zwanym jako Joyland. Perturbacje sercowe sprawiają, że Jones w całości oddaje się pracy i po jakimś czasie okazuje się, że jest do niej wprost stworzony.
Niestety, Joyland to miejsce, które wiąże się nie tylko z radością zwiedzających i zgranym zespołem pracowników, ale też z brutalnym morderstwem sprzed lat.
    W czasie swojej przygody z Joylandem Devin spotka sympatycznego chłopca, któremu choroba wkrótce odbierze życie. Wraz z mamą dziecka postanawiają przygotować mu niezapomniany dzień w Joylandzie.

Recenzja

    ,,Joyland” nie jest horrorem, King nie straszy tu potworami czy upiorami, nawet obecny w książce duch nie jest czarnym charakterem. Książka jest pełna nostalgii, dopiero pod koniec pojawia się akcja i poczucie zagrożenia. Mimo, iż  rzeczona powieść sytuowana jest w nurcie fantastyki, można ją również określić mianem obyczajowej: pierwsze skrzypce grają tu bohaterowie i łączące ich relacje. Co więcej, mimo niespiesznego tempa narracji ,,Joyland” nie nuży i najzwyczajniej w świecie wciąga.

Ars bene moriendi

    Wątek Mike’a, nieuleczalnie chorego chłopca jest jednym z najbardziej poruszających w twórczości Stephena Kinga. Dziecko mimo osłabienia i świadomości swojej sytuacji jest radosne, ciekawe świata i nie narzeka na swój los. Zamiast rozpaczliwie chwytać każdą chwilę woli cieszyć się z każdego dnia oraz ze spokojem i godnie cieszyć się chwilą.

Śmierć to temat bardzo prawdziw

    Tą powieścią Stephen King zwraca uwagę na problem niepełnosprawności, która przedwcześnie kończy życie ludzkie. Choroba, której zwieńczeniem jest śmierć to temat bardzo prawdziwy i bliski wielu osobom. Pisarzowi trzeba przyznać, że podchodzi do niego w elegancki i taktowny sposób. Nie lukruje rzeczywistości ani nie kusi happy endem, jednocześnie pokazuje radość życia na przekór perspektywie śmierci i dziecięcą pogodę ducha.
Polecam nie tylko ciekawym łagodniejszego oblicza króla horroru.

Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

W Kościele Matki Bożej z Lourdes na Warszawskiej Pradze (ul. Wileńska 69) nastąpi nawiedzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej pod hasłem Matko Boża Łaskawa zjednocz serca Polaków!

Previous article

Wakacje już tuż tuż. Czas zadbać o kondycję i wyjechać nad polskie morze

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up