AktualnościNie przegapRecenzje

Książę przygody. Biografia Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego.

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Ferdynand Antoni Ossendowski. Absolwent uniwersytetu w Petersburgu i paryskiej Sorbony. Znał biegle siedem języków obcych, w tym chiński i mongolski. Pisarz, podróżnik, uczony i szpieg. Wykładowca na wyższych uczelniach i awanturnik szukający przygód. W młodości brał udział w wyprawach naukowych na Kaukaz i w okolice jeziora Bajkał. Dotarł również do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii. Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej, prowadził badania geologiczne w Mandżurii w poszukiwaniu surowców niezbędnych dla armii rosyjskiej. W czasie rewolucji 1905 r. rządził Mandżurią jako przewodniczący Rewolucyjnego Komitetu Naczelnego. Po jej upadku został skazany na półtora roku twierdzy. Do 1917 r. pisywał do kilkudziesięciu czasopism, dokonał wielu odkryć i wynalazków, rozmawiał z Rasputinem. Żył pełnią życia. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej został doradcą białego admirała Kołczaka. Był zawzięcie poszukiwany przez Czeka. Uciekając przed oprawcami, pieszo przemierzył całą Rosję i Mongolię. W jej stolicy Urdze został doradcą „Krwawego Barona” Ungerna. Po powrocie na Zachód opisał swoje przeżycia w książce Zwierzęta, ludzie, bogowie. W międzywojniu podróżował po świecie i wydał 77 książek, które przetłumaczono na 20 języków. Przez pewien czas był jednym z pięciu najbardziej poczytnych pisarzy na świecie – łączny nakład jego książek sięgnął 80 mln egzemplarzy. Ossendowski zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach pod koniec II wojny światowej. Po zajęciu Polski przez Rosjan, enkawudziści rozkopali grób pisarza. Nigdy nie dowiemy się, czy sowiecka bezpieka chciała się upewnić, że osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje, czy też jej funkcjonariusze poszukiwali wskazówek dotyczących legendarnego złotego skarbu Ungerna.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału o książce: https://www.youtube.com/watch?v=aU1sz4PUhuM

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Kolorowe osobowości

Previous article

Armia brytyjska i amerykańska zaangażowana w VI edycję kursu „SONDA” w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up