AktualnościNie przegapNowości medyczneWażne

Lekarz w służbie zbrodniczego systemu

0
 Znani i cenieni ludzie również skrywają swoje mroczne oblicza. W latach 90 aktor i komiks Bill Cosby kojarzył się się z uśmiechem i poczuciem humoru, dziś postrzega się go przede wszystkim jako seksualnego dewianta. Niejeden ceniony i lubiany  polski aktor składał regularne donosy na kolegów i koleżanki w czasach PRL-u. Jeden z pionierów badań nad autyzmem u dzieci był nazistowskim zbrodniarzem.
Katolik, lekarz i badacz
    Hans Asperger urodził się w 1906 roku w Austro – Węgrzech na terenie dzisiejszej Austrii. Był pionierem badań nad zaburzeniem określanym przez niego mianem ,,autystycznej psychopatii”. Zauważył bowiem specyficzne zachowania i problemy występujące u niektórych dzieci. Lubił przedstawiać siebie jako przyjaciela dzieci i ich obrońcę, utrzymywał, że w czasie II wojny światowej bronił niepełnosprawnych przed eksterminacją ze strony nazistowskich Niemiec. Określał siebie jako katolika.
    Jego prace i badania nad autyzmem przyczyniły się do lepszego zrozumienia funkcjonowania osób z zespołem Aspergera (ta nazwa pojawiła się dopiero pod koniec XX wieku). Zasłynął też jako autor podręcznika pedagogiki leczniczej.
Współodpowiedzialny zbrodni
    Po wojnie Hans Asperger utrzymywał, że swoją działalnością uratował wiele niepełnosprawnych dzieci przed eksterminacją. III Rzesza bowiem, prócz zbrodni między innymi na Cyganach, Słowianach lub Żydach prześladowała też osoby niepełnosprawne. Chorzy umysłowo, cierpiący na padaczkę czy zdeformowani byli traktowani jako niegodni życia, na terenach zajętych przez Niemcy dokonywano więc mordów na niepełnosprawnych.
    Badania wykazały jednak, że Hans Asperger wysyłał ,,niegodne życia” dzieci na śmierć. Jak twierdzi Edith Sheffer, choć lekarz nie brał bezpośredniego udziału w mordach, ani nie był tak aktywny jak niektórzy jego koledzy po fachu, to świadomie przyczyniał się do pozbawienia ludzkiego życia. Brakuje też potwierdzenia na jego słowa, jakoby w czasie wojny jego usilne próby ratowania życia osób niepełnosprawnych przysporzyły mu szykan ze strony władz.
    Hans Asperger nigdy nie stanął przed sądem, po wojnie wciąż zajmował się badaniami i pediatrą w pewnym momencie stając się dyrektorem szpitala. Nie brakuje głosów, że rzeczywiście uratował pewną liczbę dzieci, jednak tylko tych, których stan zdrowia dobrze rokował.
    Tak więc nazwa ,,zespół Aspergera” wiąże się z dramatyczną historią ofiar III Rzeszy. Choć nikt nie kwestionuje wkładu doktora Aspergera w naszą medyczną wiedzę, to jednocześnie nie należy zapominać o jego współpracy z jednym z najbardziej krwawych reżimów w historii ludzkości. Życie nie jest czarno-białe i casus doktora Hansa Aspergera jest wyraźnym tego przykładem.

Życie pozagrobowe Słowian

Previous article

Frodo wzorem dla niepełnosprawnych?

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Statystyki są nadal przerażające!  Na bieżąco informujemy jak przed koronawirusem chronić niepełnosprawnych. Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Sylwia Skowrońska oraz Stefan Dziekoński napisali ciekawe na ten temat teksty. Piotr Grzybowski z synami przygotował geometryczny fotoreportaż z aresztu na Białołęce.  Protesty kobiet na ulicach z powodu zakazu aborcji eugenicznej były opisywane i relacjonowane wszędzie. Vanessa Nachabe Grzybowska odniosła się do sytuacji z punktu widzenia mamy chorych synów. Zapraszamy  do galerii i oglądania fotoreportaży. Przypominamy, że do końca listopada można jeszcze wysyłać zdjęcia na konkurs fotograficzny! W zakładce aktualności bieżące informacje o ważnych sprawach. Porady prawne opracowała pani prawnik Maria Czerwińska – Litwin.

Życzymy dobrej lektury

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up