AktualnościRecenzje

Mogę jedynie pozgrzytać zębami

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

 

Dziś „felieton luźny”, a raczej ranking. Oto kilka polskich bestsellerów, które aż proszą się o ekranizację. Mogę jedynie pozgrzytać zębami, bo żaden reżyser czy studio nie wykupili dotychczas praw do ich ekranizacji. 

 

„Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel –  niesamowita książka dla rodzeństwa i rodziców dzieci autystycznych oraz z zespołem Aspergera. Lektura  ma pomóc odbiorcy w zaakceptowaniu całkowitej zmiany w codzienności, związanej z wychowaniem autystyka czy Aspiego. Opowieść małej Oli czekającej na narodziny Kacperka, a następnie zapis niezrozumiałych zachowań braciszka, który cierpi na brak możności nawiązania „klasycznego” kontaktu ze światem. Wraz z rozwojem wydarzeń obserwujemy jak w „osobistym” słowniku dziewczynki pojawia się nowe pojęcie – autyzm. Jej braciszek czuje i przeżywa każdą sytuację, tyle, że nie umie tego w zrozumiały przekazać. Na uwagę zasługują  listy Kacperka do Anioła Stróża – przepiękne, mądre, poruszające, bo wyobraźnia autystyka i aspergerowca to skarb – tyle, że trzeba go odnaleźć oraz mądrze spożytkować.

 

,,Dworek pod malwami” Mariana Piotra Rawinisa

Losy rodziny Kalinowskich w formie serialu byłyby potencjalną żyłą złota dla Podlasia (niczym ,,Ojciec Mateusz” dla Sandomierza). Pod kątem fabularnym każdy znalazłby tu coś dla siebie: opus magnum Rawinisa osadzone jest w realiach historycznych, posiada wątki romansowe, obyczajowe, wojenne, kryminalne. Poza tym  to po prostu saga niesamowicie wciągająca, a emitowane co tydzień perypetie rodziny miałyby szanse stać się hitem porównywalnym na przykład ze ,,Stuleciem Winnych”.

 

Trylogia ,,Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej

W Internecie znajdują się memy porównujące ,,Koronę królów” do ,,Gry o tron” i jestem przekonany, że gdyby ,,Odrodzone królestwo” zostało zekranizowane spotkałby je ten sam los i miałoby szansę stać się towarem eksportowym. Mało znana historia walk książąt dzielnicowych o koronę, intrygi, wyraziści bohaterowie – to przepis na telewizyjny szlagier. Ważne byłoby jednak, by serial nie starał się na siłę kopiować adaptacji prozy George’a R.R. Martina.

 

,,Dom na Wyrębach” Stefana Dardy

Kameralna, niespiesznie prowadzona opowieść grozy. Nie wymagałaby dużego budżetu, stanowiłaby świetną promocję Lubelszczyzny i powrót do tradycji takich polskich dzieł jak ,,Wilczyca”. Twórca filmu stawiałby bardziej na atmosferę niepokoju niż same straszenie i miałby szansę na stanie się kimś wyjątkowym.

 

,,Zadra” oraz ,,Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego

Światy równoległe, wojny napoleońskie, niezwykłe wynalazki, humanoidalne insekty, zombie, awanturnicze przygody – produkcja wymagałaby niemałych pieniędzy (żeby uniknąć efektów specjalnych rodem z filmu ,,Wiedźmin”), ale dobrze zrobiona miałaby szansę stanąć w szranki z hollywoodzkimi przebojami, przedstawiając widzowi ciekawy świat, wciągającą fabułę i zapadających w pamięć bohaterów. To gotowy pomysł na markę o światowym zasięgu. Zagraniczny steampunk chwalicie, swego nie znacie…

 

A może mają Państwo swoje pomysły na inne filmowe adaptacje  wspaniałych polskich książek ?

 

 

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Ks. Kardynał Kazimierz Nycz życzył twórczej pracy dziennikarzom Dzielnej Matki

Previous article

Czas wybaczania

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up