AktualnościWiara

Moja pierwsza góra

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

Z Kamilem, 33-latkiem, po czterokończynowym porażeniu dziecięcym, niemówiącym, jeżdżącym na wózku, rozmawia Olga Ziółkowska. 

Dlaczego zdecydował się pan wyjechać do Medjugorie?

 

Lubię podróżować i poznawać nowe  miejsca. Teraz mogłem pierwszy raz w życiu wyjechać za granicę – busem, razem z przyjaciółmi

Ile czasu zajęła panu organizacja tego wyjazdu? 

Mnie miesiąc, ale przyjaciele organizacją zajmowali się dłużej.

Był pan tam sam, czy z asystentem?

Bez asystenta, ale z przyjaciółmi ze wspólnoty neokatechumenalenej  z kościoła św. Augustyna  w Warszawie. Razem było nas 9 osób

Trudno jest zorganizować taką wycieczkę dla osoby z niepełnosprawnością?

Trudno. Byłem jedyną osobą na wózku, więc nie było potrzeby wynajmować specjalnego busa, wystarczył normalny. No i to jest długa podróż. Jechaliśmy – z krótkimi przerwami  – aż 20 godzin. Czworo z przyjaciół miało prawo jazdy i jechali na zmianę.

Co panu dał pobyt w tym miejscu?

Zobaczyłem miejsca objawień, poznałem nowych ludzi i ich kulturę, widziałem przepiękne krajobrazy, jakich u nas w Polsce nie ma.

 To okolice łatwo dostępne dla osób na wózkach?

Raczej nie. Teren jest kamienisty i nie wszędzie można wjechać. 

Gdzie jest położone Medjugorie?
W  Bośni i Hercegowinie, 25 km od Mostaru. Panuje tutaj typowy klimat śródziemnomorski. Miejscowość jest znana przede wszystkim dzięki mającym się tutaj wydarzyć objawieniom maryjnym.

Co pan zapamiętał najbardziej z wyjazdu?
 

Poszliśmy na górę objawień. Ja też musiałem iść, bez wózka (udało się przy pomocy chłopaków z naszej ekipy). Myślałem że nie dam rady i bałem się, że spadnę.  Ale wspólnymi siłami się udało. Weszliśmy. I stanęliśmy przy figurze Maryji. Ja przed Matką Bożą chciałem płakać ze szczęścia . To było moje pierwsze w życiu wejście  na jakąkolwiek górę.Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Spartakiada i teatr konny Cabriola

Previous article

Ograniczają prawa pacjenta

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up