AktualnościWażneZobacz

Moja Wieś, Moja Ukochana Ojczyzna i kareta księżniczek

0

Tekst Autor Ignacy Grzybowski z mamą

Luksusowa kareta, strzelanie z łuku, dojenie kozy i konie na lekcjach historii? Tak. Oto szkoła patriotyzmu dla dzieciaków ze sprzężeniami z szkoły przy ul. Skuterowej 9 w Warszawie przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami. Upośledzeni są postrzegani, jako osoby, które nie mają prawa mieć pasji, bo są nieuleczalnie chore, bez kontaktu, niczym się nie interesują. A to nieprawda.

Oto fotografie z projektu “Moja Wieś, Moja Ojczyzna”, na który składają się wyjątkowe lekcje historii na końskim grzbiecie dla osób z niepełnosprawnościami, chorych genetycznie z orzeczeniem niepełnosprawności w różnym stopniu, ich rodzin, przyjaciół, znajomych, nauczycieli, opiekunów, dofinansowane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Ideą projektu jest pokazywanie przeszłości nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość. 26 września fundacja Dzielna Matka wraz z wolontariuszami Banku PKO BP sekcja jeździecka, poprowadziła warsztaty żywej historii dla uczniów szkoły specjalnej przy fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami. To dzieciaki, które niedowidzą, niedosłyszą, nie czują, nie komunikują się językiem mowy. Osoby te, ze względu na swą niepełnosprawność, mają ograniczony dostęp do wiedzy o historii Polski. A przecież są jej ciekawe i chcą ją poznawać.

W realizacji zadania pomagały konie z stajni Agmaja. Koń to nie tylko nieodłączny element polskiej historii. To także łącznik w komunikacji dla ludzi z niepełnosprawnościami. Wyszkolone konie-terapeuci pomagały w różnych rekonstrukcjach historycznych projektu: bitwy nad Bzurą czy wjazdu na Kasztance Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie sami przygotowali fotografie majora Hubala, Henryka Dobrzańskiego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Dużą radość sprawiła wszystkim możliwość przejechania się bryczką. Dla dziewczyn jawiła się ona wręcz karetą, jaką kiedyś jeździły księżniczki.

OPIS PROJEKTU

„Moja Wieś, Moja Ojczyzna” – to wyjątkowe lekcje historii na końskim grzbiecie. – dla pasjonatów historii Polski tj. osób z niepełnosprawnościami, chorych genetycznie z orzeczeniem niepełnosprawności w różnym stopniu i ich rodzin, przyjaciół, znajomych, nauczycieli, opiekunów dofinansowane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Ideą projektu jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość. 26 września fundacja Dzielna Matka wraz z wolontariuszami Banku PKO BP sekcja jeździecka poprowadziła warsztaty żywej historii dla uczniów szkoły specjalnej przy fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami. To dzieciaki, które niedowidzą, niedosłyszą, nie czują, nie komunikują się językiem mowy. Osoby te, ze względu na swą niepełnosprawność mają ograniczony dostęp do wiedzy o historii Polski, a także możliwość jej poznawania. Są postrzegani, jako ludzie, którzy nie mają prawa mieć pasji, bo są nieuleczalnie chorzy bez kontaktu, więc niczym się nie interesują. W realizacji zadania pomagały konie z stajni Agmaja, które są nieodłącznym elementem historii. A także łącznikiem w komunikacji dla ludzi z niepełnosprawnościami. Wyszkolone konie terapeuci pomagały w innych rekonstrukcjach historycznych projektu: bitwa nad Bzurą, wjazd na Kasztance Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uczniowie przygotowali fotografie majora Hubala, Henryka Dobrzańskiego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Matki na wieś! Jeśli tego chcecie, to jest fajny pomysł

Previous article

Widowiska Mistrzowskiej Akademii Miłości

Next article

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Walentynki bez miłości? W naszym najnowszym lutowym magazynie dowiecie się jak wygląda prawdziwa miłość bez barier. Dla wielu osób ślub pary na wózkach jest przecież niemożliwy. Jolanta Sawicka wciąga nas w miłosne igraszki młodych niepełnosprawnych. Ich miłość zabija! Dosłownie. Siostra Bożysława na podstawie teologicznych rozważań i autorytetów dowodzi, że nasze ukochane zwierzęta pójdą z nami do Raju. Dziennikarze magazynu przygotowali dla poradnik jak wybrać dobry turnus rehabilitacyjny. Rozmowa syna z matką albo matki z synem ASPI zachwyciła wszystkich. Dziennikarz z zespołem Aspergera w  wywiadzie z mamą pytał, czy, każdy ma prawo do szczęścia. Stefan Dziekoński, przygląda się jednemu z filmów pt.” Magiczny miecz. Legenda Camelota”. Nasi dziennikarze już od września pokazują, że życie każdego człowieka ma sens, niepełnosprawność nie pozbawia ludzi praw do godności, miłości, radości, szaleństw, błędów. Naszych dziennikarzy wspierają reporterzy i fotografowie z Super Express -u oraz redaktorka Dziennika Gazety Prawnej.

Dobrej lektury, redaktor naczelna Vanessa Nachabe Grzybowska, matka dwóch chłopców z niepełnosprawnością sprzężoną chorych na chorobę genetyczną „sól i pieprz”.

Zbieramy na terapię koniem

Popularne wpisy

Login/Sign up