AktualnościWażne

Nie niemowa

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Tytuł artykułu, dość przewrotnie, oddaje istotę opisanej w nim mojej historii, jako osoby bardzo źle mówiącej z dziecięcym  porażeniem mózgowym. Mnie niemowa kojarzy się z osobą odizolowaną od otoczenia i nie mogącą nawiązać z nim kontaktu. Tytuł jest pytaniem czy  można powiedzieć, że  jestem niemową.  

Trochę cofnijmy się w czasie…..już w starożytności Ateńczyk Demostenes, jak podaje tradycja, miał problemy z jąkaniem, więc można stwierdzić, że również z mową. Dzięki wielu bolesnym zabiegom, jak żucie kamieni, stał się najsławniejszym mówcą. Arystoteles, inny wielki starożytności, powiedział, że człowiek jest istotą społeczną, czyli komunikacja szeroko rozumiana jest wpisana w ludzką naturę.

Komunikacja od wieków jest uznawana za warunek istnienia.  Człowiek bez wody może przeżyć trzy dni, a bez relacji z drugim człowiekiem dziecko może przeżyć trzy lata.  Według piramidy potrzeb Abrahama Harolda Maslowa, po zaspokojeniu wszystkich potrzeb fizjologicznych i potrzeby bezpieczeństwa, trzecim warunkiem dla normalnego funkcjonowania człowieka jest potrzeba przynależności, a więc relacji interpersonalnych.

Proces każdej komunikacji może być zilustrowany przykładem wysyłanego listu. Tak jak wysyłając list jesteśmy nadawcami, a ten, kto list otrzymuje jest odbiorcą, tak też w każdym procesie komunikacji musi być nadawca i odbiorca. List jest treścią kodu.

Poprzez różnego rodzaju rozwiązania techniczne, komunikacja staje się szybsza i łatwiejsza.  Chociaż wielu ekspertów uważa, że postęp w tej dziedzinie nam szkodzi, gdyż czyni komunikację uboższą.  To rozwój informatyki i innych dziedzin nauki burzy bariery. Taki przykład: wystarczy, że mamy telefon komórkowy lub komputer z kamerą, żeby móc rozmawiać ze sobą widząc się, pomimo tego, że jesteśmy w innych miejscach.

Granice pomiędzy mową, a jej brakiem, coraz bardziej  się zacierają.  Czy można być mówcą nie mówiąc?  Dzisiaj na szczęście nie trzeba już żuć kamieni, żeby zostać wykładowcą. Czy to, że mają problemy z klasyczną mową, wyklucza użytkowników AAC – to znaczy użytkowników różnych sposobów komunikacji, z grona wykładowców i mówców?

Jestem użytkownikiem AAC, bywam nauczycielem i wykładowcą od wielu lat pomimo, a może nawet paradoksalnie dlatego, że mam bardzo duże problemy z mową Umożliwia mi to, o ironio, bycie użytkownikiem AAC.  Poprzez lekcje w szkołach i zajęcia na uczelniach ukazuję: “jak to jest mieć problemy z mową?Jakie muszą być spełnione warunki, żeby była możliwa rozmowa z nami, użytkownikami AAC.

Pewnie Państwo “zachodzą w głowę,” jak to technicznie robię. Mam trzy sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że przygotuję w domu prezentację na komputerze i specjalistyczny program  komputerowy  odczytuje to podczas wystąpienia.
Drugi sposób to jest przedstawienie prezentacji i odnoszące się do niej, zadania stawiane uczestnikom.                                                                                                                         Trzeci mój sposób to  jest prowadzenie lekcji z dwoma osobami do pomocy. Dostosowuję swoją metodę pracy do grupy docelowej z którą się spotykam.                                                                    

Nie czuję się wcale niemową. Mam nadzieję, że ten tekst ukazał Państwu iż można marzyć i łamać bariery, które czasem są w nas.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Święty Mikołaj z klocka bije rekordy

Previous article

Zaczarowany Świat Melanii. [WIDEO]

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up