AktualnościNie przegapNowości medyczneWażne

Co to jest egzoszkielet?

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

To, co było niegdyś domeną literatury science-fiction powoli staje się rzeczywistością. Futurystyczne z pozoru wynalazki okazują się istnieć tuż obok nas. Tak jest w przypadku urządzenia, które przynosi nowe możliwości wielu niepełnosprawnym, a w przyszłości może stać się powszechnie dostępne. Mowa tu oczywiście o egzoszkielecie.
Co to jest egzoszkielet?
    Egzoszkielet to rodzaj cybernetycznej zbroi zakładanej bezpośrednio na ubranie. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju siłowników, czasami też silników lub akumulatorów; egzoszkielet pozwala noszącej go osobie dokonywać niemożliwych dla niej rzeczy. Egzoszkielety stosowane są często w rehabilitacji.
    Dzięki zastosowaniu egzoszkieletu noszący go pacjent może poruszać się w pozycji wyprostowanej, wstawać i wsiadać. Urządzenie to wykorzystywane jest przy rehabilitacji osób z takimi chorobami jak: stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, urazy rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona czy pacjentów po udarze mózgu.
    Rehabilitacja przy wykorzystaniu egzoszkieletu odbywa się zawsze pod opieką fizjoterapeuty. Wyniki osiągane za pomocą tego typu urządzeń są zdumiewające. Pacjenci z nich korzystający mogą dokonywać rzeczy, które bez egzoszkieletu przekraczałyby ich możliwości. I dzieje się to za sprawą technologii! Możliwość poruszania się wpływa też korzystnie na motywację i samopoczucie. Dzięki ćwiczeniom przy użyciu egzoszkieletu pacjent może na nowo uczyć się koordynacji ruchów, zwłaszcza przy chodzeniu. Gdy egzoszkielety staną się bardziej powszechne, rehabilitacje będą przebiegać szybciej i wiązały się z większym komfortem psychicznym dla pacjenta.
Egzoszkielety nie są idealne
    Pomijając ich wysoki koszt, egzoszkielety posiadają też kilka istotnych wad. Mogą je nosić wyłącznie osoby o wzroście w przedziale 150-200 cm i o wadze do 100kg. Z egzoszkieletów nie mogą korzystać epileptycy, jak również kobiety w ciąży. Osteoporoza jak i posiadanie rozrusznika seria również są czynnikami dyskwalifikującymi.
    Tym niemniej te urządzenia są w stanie zmienić życie wielu ludzi przywracając im możliwość samodzielnego poruszania się. Możliwości tkwiące w egzoszkieletach są ogromne i pozostaje mieć nadzieję, że urządzenia te będą udoskonalane. Dzięki nim ludzkość ma możliwość zdobycia kolejnej przewagi w walce z niepełnosprawnością.

Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Zagadka kryminalna z zespołem Aspergera w tle

Previous article

Bawer Aondo-Akaa jest znany nie tylko jako doktor teologii, ale też jako działacz ruchu pro-life

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up