Aktualności

Obchody 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR.

0

W poniedziałek 10 lutego o godz. 12.00 przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (ul. Muranowska 2) odbędą się uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR. W imieniu Marszałek Sejmu udział w uroczystości weźmie wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.

Kolejne deportacje obywateli polskich przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r. Ostatnią rozpoczęto w przededniu wojny niemiecko-sowieckiej pod koniec maja 1941 r.

W sumie według danych NKWD w czterech deportacjach zesłano około 330-340 tys. osób.

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir.

CYBER LUDZIE TO MY!

Previous article

Jak wybrać dobry turnus rehabilitacyjny?

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 dociera do kolejnych krajów. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed zarazą. W artykule naszej dziennikarki dowiedzą się Państwo jak przed koronawirusem chronić niepełnosprawnych. Wrzesień to miesiąc ważnych dla polskiej historii wydarzeń. O wojnie i Powstaniu Warszawskim pisze Stefan Dziekoński. Zapraszamy do cyklu jego opowiadań o niezłomnych i wyjątkowych Polakach. Już we wrześniu konferencja o seksie. O tym, że niepełnosprawni też potrafią się kochać pisze Olga Ziółkowska. Zapraszamy Was do galerii i oglądania fotoreportażu RŻYSKO.

Życzymy dobrej lektury

Redakcja Dzielnej Matki

 

Zbieramy na terapię koniem

Popularne wpisy

Login/Sign up