Aktualności

Obchody 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR.

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

W poniedziałek 10 lutego o godz. 12.00 przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (ul. Muranowska 2) odbędą się uroczystości 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR. W imieniu Marszałek Sejmu udział w uroczystości weźmie wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.

Kolejne deportacje obywateli polskich przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r. Ostatnią rozpoczęto w przededniu wojny niemiecko-sowieckiej pod koniec maja 1941 r.

W sumie według danych NKWD w czterech deportacjach zesłano około 330-340 tys. osób.

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

CYBER LUDZIE TO MY!

Previous article

Jak wybrać dobry turnus rehabilitacyjny?

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up