Opieka wytchnieniowa z prawdziwego zdarzenia miała być częścią flagowego projektu PiS – Za Życiem. Niedawno opublikowany raport NIK nie zostawia na programie suchej nitki, o opiece wytchnieniowej napisano zaś „Osiągnięto niewielkie efekty” twierdzi posłanka Hanna Gil Piątek, Polska 2050.
Adresatami programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 „ są rodzice całodobowo sprawujący opiekę nad dziećmi, którzy pobierają świadczenie opiekuńcze. Rodzicom pracującym, np. z domu, którzy de facto także całodobowo opiekują się swymi pociechami odmówiono pomocy. A jeszcze pomoc ta była w 2021 roku.
Cały czas nie ma rozwiązań systemowych, nikt nie widzi gorsząco niskich rent, zasiłków, poniżenia rodzin, które muszą się prosić o 1 procent. prosić o pieniądze. Dyskusja powinna pójść w kierunku dobrych rozwiązań.
Tegoroczna edycja Programu „Opieka wytchnieniowa” ogłoszona została w dniu 8 października 2021 r. Natomiast Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 został ogłoszony w dniu 3 grudnia 2020 r. Zgodnie z ogłoszonymi terminami naboru wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022 jednostki samorządu terytorialnego składały wnioski na środki finansowe w ramach Programu do właściwego wojewody w terminie do dnia 22 października 2021 r. Następnie w terminie do dnia 8 listopada 2021 r. wojewodowie sporządzili i przekazali wnioski na środki finansowe w ramach Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej.
W 2020 roku 359 jednostek samorządu terytorialnego złożyło wnioski na środki finansowe z Programu „Opieka wytchnieniowa” – 2020. Program zakładał wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego i pobytu całodobowego oraz w formie specjalistycznego poradnictwa. Sprawozdania obejmujące rozliczenie środków z Funduszu Solidarnościowego w zakresie rzeczowym i finansowym zostały przekazane po zakończeniu realizacji Programu. Z przekazanych danych wynika, że ogólna liczba osób niepełnosprawnych, którym świadczono usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego wynosiła 3094 osoby, w tym 794 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ogólna liczba osób niepełnosprawnych, którym świadczono usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego wyniosła 267 osób, w tym 68 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ponadto 951 członkom rodzin lub opiekunom, świadczono usługi opieki wytchnieniowej w formie specjalistycznego poradnictwa.
źródło internet
Komentarze