AktualnościNowości medyczne

Panująca obecnie pandemia koronawirusa nie jest najtragiczniejszą w dziejach ludzkości.

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

Pandemia dżumy, Czarnej Śmierci, w Europie w latach 1347-1351 pozbawiła życia około 1/3 populacji kontynentu.

 

Grypa hiszpanka zabiła około 50 milionów osób (dla porównania, w chwili, gdy piszę te słowa SARS-CoV-2 odebrał życie niecałym 100 tysiącom ludzi). Choć obecnie panująca zaraza nie powoduje widoku tysięcy ludzkich zwłok na ulicach,to nie wolno nam zapominać o tych, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie.

 

Kto jest najbardziej narażony na koronawirusa?

W tych trudnych dla nas czasach, pamiętając o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie, winniśmy też pamiętać o potrzebujących. Najbardziej narażeni na chorobę wywołaną koronawirusem są osoby starsze, przewlekle chore oraz te z obniżoną odpornością. Co ciekawe zachorowania wśród dzieci zdarzają się bardzo rzadko.

 

Co może zrobić osoba narażona, by zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Osoby szczególnie narażone na zachorowanie powinny unikać miejsc publicznych jak również wychodzenia z domu, chyba, że jest to konieczne. W miarę możliwości powinny prosić innych o takie czynności jak na przykład robienie zakupów. Bardzo ważne jest też, by miały przygotowany zapas leków. Warto też pamiętać, że osoby szczególnie narażone na zachorowanie zrezygnowały z jakichkolwiek spotkań towarzyskich i bezpośrednich kontaktów z innymi.

 

Jak można pomóc osobom szczególnie narażonym?

Choć w miarę możliwości powinno zostawać się w domach, to z drugiej strony osoby mniej narażone na zachorowanie powinny pomagać tym bardziej narażonym na utratę zdrowia. Oczywiście trzeba robić to z głową. Przykładowo robiąc zakupy dla osoby narażonej na zachorowanie należy uprzednio poprosić ją telefonicznie o listę zakupów.

Należy też pamiętać o wsparciu psychicznym.

 

Rozmowa przez telefon lub komunikator, choć nie może równać się z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem jest nie tylko najrozsądniejszym wyjściem w obecnej sytuacji, ale też sposobem na poprawę nastroju drugiej, często samotnej osobie.

 

Pamiętajmy o ludziach starszych i niepełnosprawnych, wspierajmy ich nie tylko w czynnościach dnia codziennego ale i psychicznie. Strach przed chorobą nie powinien być wymówką od człowieczeństwa.

 

Stefan Dziekoński


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Wielkanoc w domu

Previous article

Obowiązek zasłaniania ust i nosa do odwołania

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up