AktualnościNie przegapWażne

Poligony i ćwiczenia dla ochotników

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Poligony, ćwiczenia w stałych rejonach odpowiedzialności, doskonalenie umiejętności bojowych i kompetencji przeciwkryzysowych, a do tego aż 6 terminów szkoleń dla nowych ochotników. Tak w skrócie wygląda kalendarz szkoleniowy mazowieckich terytorialsów na 2021 rok.

Ten rok, mimo trwającej pandemii i ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym, zapowiada się bardzo intensywnie pod względem szkoleniowym dla żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT. Wraz z rozpoczęciem nowego roku ruszyło także pierwsze szkolenie nowych ochotników, którzy 4 stycznia rozpoczęli 16 – dniowe szkolenie podstawowe. Było to jedno z 6 szkoleń zaplanowanych na 2021 rok. 

W kalendarzu szkoleniowym na rok 2021 nie może zabraknąć szkoleń indywidualnych, specjalisty oraz zgrywających prowadzonych w trybie weekendowym, które będą odbywać się zarówno w koszarach, jak i w stałych rejonach odpowiedzialności. Ich celem jest budowanie i doskonalenie umiejętności bojowych żołnierzy OT. Szczególny nacisk będzie położony na szkolenia przeciwkryzysowe, rozwijające nowe kompetencje żołnierzy OT, aby skutecznie wspierać lokalną społeczność i władze samorządowe w walce z pandemią, czy też podczas usuwania skutków różnego rodzaju klęsk żywiołowych.

Warto podkreślić, że harmonogram ćwiczeń będzie dostosowywany do aktualnej sytuacji pandemicznej. Dodatkowo niektóre szkolenia teoretyczne będą odbywać się zdalnie za pomocą platformy e-lerningowej. Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zachowanie reżimu sanitarnego.  

Rok 2021 zapowiada się bardzo intensywnie z powodu liczby szkoleń dla nowych ochotników. W sumie odbędzie się ich łącznie 12 , w tym 6 szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek” oraz 6 wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Pierwsza „szesnastka” w tym roku już za nami – w ramach „Ferii z WOT”. Kolejne szkolenie rusza już 19 lutego br. w Zamościu. Następne „szesnastki” dla osób, które chcą wstąpić w szeregi 5 MBOT zaplanowane są w terminach: 09-24.04, 25.06-10.07, 20.08.-04.09, 05.11-20.11.  W tych samych terminach rozpoczną się również szkolenia dla żołnierzy rezerwy, które potrwają 8 dni. 

 Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy są zainteresowani służbą w szeregach 5 MBOT, pierwsze kroki powinni kierować do jednej z Wojskowych Komend Uzupełnień – w Ciechanowie, Ostrołęce, Wyszkowie, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, na warszawskim Śródmieściu oraz Pradze. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć przez Internet poprzez platformę ePUAP. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy rekruterów 5 MBOT, do którzy kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/5bot/. Nowym rozwiązaniem wprowadzonym w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT jest możliwość kontaktu z rekruterem poprzez zeskanowanie poniższego kodu QR. Zeskanowanie kodu przekieruje kandydata do formularza, po wypełnieniu którego skontaktuje się z nim jeden z rekruterów brygady, zapozna z warunkami służby, odpowie na pytania i pomoże w procesie rekrutacyjnym. 

WOT to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto pomyślnie przejdzie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem OT. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletność, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to przede wszystkim dobra inwestycja zarówna w rozwój osobisty, jak i zawodowy. WOT oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne, możliwość zdobycia cennych doświadczeń i nowych kwalifikacji przydatnych również w życiu prywatnym, a także udział w ciekawych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. Dużym atutem WOT jest możliwość pogodzenia służby wojskowej z życiem zawodowym i rodzinnym.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

16 dni – tyle wystarczy by sprawdzić swój charakter

Previous article

Wykluczeni cyfrowo

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up