AktualnościRecenzje

Ponieważ rozpoczęły się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej warto uczcić ten niezwykły rok. Najlepiej sięgając do książek jej poświęconych.

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Ponieważ rozpoczęły się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej warto uczcić ten niezwykły rok. Najlepiej sięgając do książek jej poświęconych. Okazuje się bowiem, że oprócz opracowań popularnonaukowych napisano również powieści na temat batalii. Poniżej przedstawię Państwu wykaz kilku lektur, które polecam przeczytać w związku z obchodami rocznicy.
Lech Wyszczelski – ,,Bitwa u wrót Warszawy 1920″ – książka profesora Wyszczelskiego jest jedną z bardziej zaskakujących prac dotyczących Bitwy Warszawskiej. Oprócz opisu przebiegu starcia autor obala również popularne tezy i mity narosłe wokół wydarzenia. W książce pojawiają się bardzo śmiałe tezy. Sądzę, że dla wielu będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że głównym celem Tuchaczewskiego nie była Warszawa. Takich ciekawostek jest tu więcej. Choć można nie zgadzać się z autorem, lektura tej książki to niecodzienne przeżycie.
Marcin Wolski – ,,Jedna przegrana bitwa” – powieść Marcina Wolskiego przedstawia świat, w którym Polska przegrała w 1920 roku. Choć jest to przede wszystkim historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, to można w niej zobaczyć ponurą wizję Europy pod jarzmem komunizmu. Podobnie jak w przypadku książki Wyszczelskiego można nie zgadzać się z autorem (w końcu punktem zwrotnym tej historii alternatywnej jest zabójstwo Józefa Piłsudskiego), nie można odmówić jednak jego wizji rozmachu.
Marek Gajewski – ,,Białystok 22 VIII 1920″ – bitwa o Białystok, choć pozostaje w cieniu Bitwy Warszawskiej, zasługuje na przypomnienie. Odparcie wojsk Tuchaczewskiego od stolicy nie było jeszcze zwycięstwem. Istniało bowiem zagrożenie przegrupowania się sił bolszewików. W swojej książce Marek Gajewski pokazuje bitwę o Białystok. Bitwę, która była pójściem za ciosem i utrwaleniem sukcesu Bitwy Warszawskiej. Dramatyczny przebieg walk o Białystok został opisany przez autora w przystępny oraz ciekawy sposób.
Oczywiście nie można też zapomnieć o obecności Bitwy Warszawskiej we wszelkiej maści polskich sagach rodzinnych osadzonych w XX wieku. Jest to jednak temat na osobny tekst. Historia przełomowej bitwy 1920 roku trafiła do różnych mediów, jednak właśnie to książkowe pozwala dokładnie wniknąć w tamte wydarzenia. Niezależnie jednak, czy sięgamy po powieść czy popularnonaukowe opracowanie, przede wszystkim powinniśmy jednak pielęgnować pamięć o bohaterach. Żadne dywagacje naukowe czy najbardziej wciągająca fikcja nie zastąpią dramatu i aktu bohaterstwa tych ludzi.

Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Święci niepełnosprawni

Previous article

Produkty warte uwagi w każdej diecie

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up