AktualnościRecenzje

Ponieważ rozpoczęły się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej warto uczcić ten niezwykły rok. Najlepiej sięgając do książek jej poświęconych.

0
Ponieważ rozpoczęły się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej warto uczcić ten niezwykły rok. Najlepiej sięgając do książek jej poświęconych. Okazuje się bowiem, że oprócz opracowań popularnonaukowych napisano również powieści na temat batalii. Poniżej przedstawię Państwu wykaz kilku lektur, które polecam przeczytać w związku z obchodami rocznicy.
Lech Wyszczelski – ,,Bitwa u wrót Warszawy 1920″ – książka profesora Wyszczelskiego jest jedną z bardziej zaskakujących prac dotyczących Bitwy Warszawskiej. Oprócz opisu przebiegu starcia autor obala również popularne tezy i mity narosłe wokół wydarzenia. W książce pojawiają się bardzo śmiałe tezy. Sądzę, że dla wielu będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że głównym celem Tuchaczewskiego nie była Warszawa. Takich ciekawostek jest tu więcej. Choć można nie zgadzać się z autorem, lektura tej książki to niecodzienne przeżycie.
Marcin Wolski – ,,Jedna przegrana bitwa” – powieść Marcina Wolskiego przedstawia świat, w którym Polska przegrała w 1920 roku. Choć jest to przede wszystkim historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, to można w niej zobaczyć ponurą wizję Europy pod jarzmem komunizmu. Podobnie jak w przypadku książki Wyszczelskiego można nie zgadzać się z autorem (w końcu punktem zwrotnym tej historii alternatywnej jest zabójstwo Józefa Piłsudskiego), nie można odmówić jednak jego wizji rozmachu.
Marek Gajewski – ,,Białystok 22 VIII 1920″ – bitwa o Białystok, choć pozostaje w cieniu Bitwy Warszawskiej, zasługuje na przypomnienie. Odparcie wojsk Tuchaczewskiego od stolicy nie było jeszcze zwycięstwem. Istniało bowiem zagrożenie przegrupowania się sił bolszewików. W swojej książce Marek Gajewski pokazuje bitwę o Białystok. Bitwę, która była pójściem za ciosem i utrwaleniem sukcesu Bitwy Warszawskiej. Dramatyczny przebieg walk o Białystok został opisany przez autora w przystępny oraz ciekawy sposób.
Oczywiście nie można też zapomnieć o obecności Bitwy Warszawskiej we wszelkiej maści polskich sagach rodzinnych osadzonych w XX wieku. Jest to jednak temat na osobny tekst. Historia przełomowej bitwy 1920 roku trafiła do różnych mediów, jednak właśnie to książkowe pozwala dokładnie wniknąć w tamte wydarzenia. Niezależnie jednak, czy sięgamy po powieść czy popularnonaukowe opracowanie, przede wszystkim powinniśmy jednak pielęgnować pamięć o bohaterach. Żadne dywagacje naukowe czy najbardziej wciągająca fikcja nie zastąpią dramatu i aktu bohaterstwa tych ludzi.

Święci niepełnosprawni

Previous article

Produkty warte uwagi w każdej diecie

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Statystyki są nadal przerażające!  Na bieżąco informujemy jak przed koronawirusem chronić niepełnosprawnych. Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Sylwia Skowrońska oraz Stefan Dziekoński napisali ciekawe na ten temat teksty. Piotr Grzybowski z synami przygotował geometryczny fotoreportaż z aresztu na Białołęce.  Protesty kobiet na ulicach z powodu zakazu aborcji eugenicznej były opisywane i relacjonowane wszędzie. Vanessa Nachabe Grzybowska odniosła się do sytuacji z punktu widzenia mamy chorych synów. Zapraszamy  do galerii i oglądania fotoreportaży. Przypominamy, że do końca listopada można jeszcze wysyłać zdjęcia na konkurs fotograficzny! W zakładce aktualności bieżące informacje o ważnych sprawach. Porady prawne opracowała pani prawnik Maria Czerwińska – Litwin.

Życzymy dobrej lektury

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up