Aktualności

Ponownie pochowają powstańców styczniowych

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

W piątek 22 listopada w Wilnie uroczyście pochowani zostaną przywódcy Powstania Styczniowego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego Wincenty Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski oraz 18 żołnierzy – uczestników powstania. Wszyscy zostali straceni przez rosyjskich zaborców w latach 1863-1864 na wileńskim placu Łukiskim. W litewsko-polskich uroczystościach państwowych uczestniczyć będą prezydenci obu krajów Gitanas Nausëda i Andrzej Duda, a także oficjalne delegacje z Białorusi, Łotwy i Ukrainy. Sejm reprezentować będzie wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Towarzyszyć jej będą posłowie Iwona Arent, Tadeusz Aziewicz i Kazimierz Matuszny. Uroczystości rozpoczną się od wyprowadzenia trumien ze szczątkami bohaterów z Pałacu Wielkich Książąt Litewskich do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława. W południe czasu wileńskiego rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem abp. Gintarasa Grušasa, koncelebrowana przez biskupów i kapelanów wojskowych z Litwy, Polski i Białorusi. Po jej zakończeniu przewidziano wystąpienia prezydentów Gitanasa Nausëdy i Andrzeja Dudy. Następnie procesja pogrzebowa uda się w kierunku cmentarza na Starej Rossie, po drodze mijając Ostrą Bramę. Powstańcy spoczną w kaplicy grobowej cmentarza na Starej Rossie. Tam odbędzie się ich ostatnie pożegnanie. Uroczystość zakończy się oddaniem salwy honorowej na cześć powstańców styczniowych oraz wszystkich, którzy oddali życie walcząc o wolność. Delegacja Sejmu złoży też wieńce w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie. W styczniu 2017 r. podczas prac porządkowych na zboczu wileńskiej Góry Zamkowej (Gedymina) odnaleziono ludzkie szczątki. Badania archeologiczne wykazały, że należą one do straconych przez Rosjan na wileńskim placu Łukiskim powstańców styczniowych. Egzekucji z rozkazu generał-gubernatora Michaiła Murawjowa dokonywano od czerwca 1863 do marca 1864 r. Powieszonych bądź rozstrzelanych powstańców carscy żołnierze chowali potajemnie na zboczu Góry Zamkowej. Wśród 20 odnalezionych ciał zidentyfikowano m.in. szczątki przywódców powstania na ziemiach b. Wielkiego Księstwa Litewskiego Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Ograniczają prawa pacjenta

Previous article

KRESOWE POLKI Z TEMPERAMENTEM POTRAFIĄCE SAMODZIELNIE ZADBAĆ O SWOJE INTERESY

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up