W kraju wprowadzane są coraz to nowe obostrzenia. Od 24 października cała Polska znalazła się w tak zwanej czerwonej strefie. Osoby niepełnosprawne mogą obawiać się nudy i zamknięcia w czterech ścianach, nie wspominając już o lęku o własne zdrowie. Co zrobić, gdy życie towarzyskie, wyjąwszy kontakt telefoniczny czy przez Internet, staje się utrudnione lub niemożliwe? To proste, zajrzeć do domowej biblioteczki lub kupić sobie książkę. Przedstawiam Państwu krótki poradnik, jak znaleźć książkę dla siebie na czas wprowadzanych ograniczeń.
1. Wybór gatunku
Podstawą udanej lektury jest trafienie w udany gatunek. Wybór książki warto zacząć od zadania sobie pytań ,,na co mam ochotę?” i ,,jaki mam humor”? Jeżeli na przykład mamy na głowie jakieś zmartwienia, czy czujemy się rozkojarzeni warto wybrać lekturę lekką, z wartką akcją. Nie warto też na siłę szukać powieści, jeśli na przykład najdzie nas ochota na zgłębienie biografii Napoleona. Grunt, to określić swoje oczekiwania względem książki, tego, czy powinna ona unikać rzeczywistości przenosząc nas w świat fantazji, czy też w jakiś sposób przedstawiać bądź komentować otaczającą nas rzeczywistość.
2. Doprecyzowanie wyboru
Gatunki literackie nie są monolitem. Kryminał może łączyć się z sensacją lub czarnym humorem. Powieść obyczajowa może traktować o ,,tu i teraz” lub przechodzić w powieść historyczną traktując o losach kilku pokoleń jednej rodziny. Jeżeli chcemy dobrze się bawić przy lekturze postarajmy się, by jak najlepiej ,,wstrzeliła się” w nasze oczekiwania. Zastanówmy się, co najbardziej lubimy w danym gatunku i poszukajmy takiej książki, która zawiera tego esencję. Jednocześnie nie bójmy się eksperymentów i odkrywania nowych, nieznanych gatunków i ich odmian.
3. Czytanie recenzji
Choć recenzje z natury są subiektywne, to dają nam więcej informacji o książce niż lakoniczny opis na okładce. Ważne jednak jest, by nie sugerować się jedną recenzją, tylko przeczytać kilka, a następnie zastanowić się, w czym recenzenci byli zgodni, lub wprost przeciwnie, w czym ich zdania się różniły.
4. Tanie kupowanie
Zastanówmy się, gdzie możemy tanio kupić książki. Część bibliotek organizuje książkowe kiermasze, gdzie można kupować książki za kilka złotych – niektóre są nawet za darmo. Część internetowych księgarń posiada w swojej ofercie specjalne działy z wyprzedażą końcówek nakładów lub lekko uszkodzonymi książkami. Pamiętajmy też o bukinistach handlujących na bazarach.
W końcu nie zapominajmy o bibliotekach – przynajmniej, dopóki nie zostaną zamknięte. Dobrym rozwiązaniem są również książki audio, których możemy słuchać przy pracy, na przykład przy sprzątaniu.
Komentarze