AktualnościWażne

Prezydent chce pomóc

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Fot. Igor Smirnow / KPRP

Dziennikarze  magazynu DZIELNEJ MATKI obsługiwali Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych, który odbył się 25 lutego w auli Politechniki Warszawskiej. Prezydent Andrzej Duda pogratulował reporterom z niepełnosprawnościami pracy i zaapelował do naszych Czytelników o bezpośrednie zgłaszanie problemów na łamach internetowego pisma. Stefan Dziekoński, nasz dziennikarz spisze wszystkie prośby, a  wolontariuszka prawnik przygotuje pismo do Kancelarii Prezydenta RP.

 

Igor Smirnow / KPRP

FOT. Igor Smirnow / KPRP – Rozmowa z Panem Andrzejem Dudą była niesamowitym doświadczeniem, przyznam szczerze że w czasie tej rozmowy wzruszyłam się. Takiego Prezydenta potrzebuje Polska- mówi Olga Ziółkowska, dziennikarka MDM.

– Ci, którzy czują w sobie potrzebę świadczenia drugiemu człowiekowi pomocy, to są ludzie, którzy mają w sobie tę specyficzną szlachetność, bo to po prostu wymaga szlachetności. Pochylenie się nad drugim człowiekiem, to jest poświęcenie się dla drugiego człowieka, to jest bardzo często wielki trud. Państwo doskonale o tym wiecie: ludzie są różni i ludzie często są bardzo trudni. Zwłaszcza trudni są ci, którzy wymagają pomocy, często są ludźmi w pretensjach. To rzeczywiście wymaga bardzo specyficznych predyspozycji i specyficznej szlachetności, ale wielu ludzi, powiem nawet większość ludzi, tę szlachetność w sobie ma – powiedział prezydent do uczestników podczas Kongresu Profesji i Zawodów Pomocowych, zaproponował także stworzenie ustawy o działalności pomocowej oraz utworzenie rady profesji i zawodów pomocowych. Jednocześnie zadeklarował, że jest otwarty na propozycje środowiska.

Mówił też o ważnej funkcji społecznej, jaką spełnia wolontariat. Jednocześnie wskazał, że taka pomoc bywa niewystarczająca. – Jeśli ktoś wpada w jakiś kryzys, choćby związany ze zmianą w jego życiu, jaką jest choćby zaprzestanie pracy zawodowej, to jemu potrzebna już nie jest tylko i wyłącznie pomoc młodego człowieka, który go wysłucha. Jemu jest potrzebna pomoc kogoś, kto zna się na tym, kto umie z nim porozmawiać i pokazać mu, jakie teraz nowe jakości jego życia rysują się przed nim i jakie są dla niego nowe możliwości – powiedział Duda.

Według niego powinny być takie miejsca, gdzie taka osoba dowie się, z jakich usług może skorzystać. – Dlatego te wszystkie formy, które powodują, że następuje integracja świadczenia usług pomocowych, usług społecznych, mają ogromne znaczenie dla budowania systemu – dodał.

https://magazyn-dzielnamatka.org/kongres-o-zawodach-pomocowych-z-prezydentem-andrzejem-duda/

Podkreślając ważną rolę usług i zawodów pomocowych powiedział: “Myślę, że warto rozważyć dwie kwestie: po pierwsze stworzenie ustawy, jedni mówią o zawodach pomocowych, ja bym powiedział może o działalności pomocowej”.

– Czy nie warto byłoby stworzyć pewnych ram dla funkcjonowania wszystkich profesji i zawodów, które niosą w sobie działalność pomocową, czy które są działalnością pomocową – wskazał.

Jednocześnie zauważył, że one cały czas powstają, tak jak zmieniają się potrzeby społeczne. – Więc to musi być katalog otwarty, który będzie pozwalał tworzyć tutaj także nowe formuły działania – dodał.

– Rzecz druga: była tu mowa o sile środowiska. (…) Można rozważyć radę profesji i zawodów pomocowych – zaproponował prezydent. Wyjaśnił, że chodzi mu o “jakąś pewną dobrowolną formę samorządu”, a nie o korporację, która by decydowała o dopuszczaniu do zawodu. Jak mówił chodzi mu o ciało, które pomagałoby wzmacniać znaczenie i poprawiać możliwość funkcjonowania osób, które mają profesję czy zawód w zakresie pomocy innym ludziom.

– Jestem otwarty na wszelkie tego typu propozycje – zapewnił. Przypomniał, że jako prezydent ma prawo inicjatywy ustawodawczej.

Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych, organizowany pod auspicjami Prezydenta RP, to wydarzenie inicjujące prace nad integracją profesji i zawodów pomocowych. Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych stanowi kontynuację Kongresu Poradnictwa, który miał miejsce 1 lipca 2019 roku.

Igor Smirnow / KPRP

Igor Smirnow / KPRP

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Naucz przedszkolaka liczyć. Książkę zamówisz bezpłatnie na stronie mjakmatematyka.pl 

Previous article

Dzięki prezydentowi nie jesteśmy odcięci od świata

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up