Aktualności

Ratujmy niepełnosprawnych przed koronawirusem!

0

Żadne ministerstwo nie pomyślało o bezbronnych niepełnosprawnych i chorych w domach pomocy społecznej. W jaki sposób przeprowadzić prewencyjną kwarantannę?

Wśród opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych wielkie oburzenie.

Rodzice pracujący i opiekujący się chorymi dziećmi powyżej 8 roku życia nie dostaną zasiłku. A przecież ich dzieci to wieczne „niemowlaki”.  – Jak zawsze chronieni są tylko nauczyciele i dzieci szkolne – piszą siostry z Domu Chłopaków w Broniszewicach.  – Jak ministerstwo nie wyda komunikatu nasi chłopcy nie mają szansy na przeżycie. Bardzo boimy się o ich życie. Nie mamy jak zabezpieczyć ich domu. Serce pęka- piszą.

Petycja

W związku z pandemią koronawirusa na świecie oraz wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego pracownicy pedagogiczni, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice postulują o czasowe zawieszenie działalności dydaktyczno-wychowawczej Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w naszym kraju, tak, jak pozostałych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Wychowankowie i uczniowie naszych ośrodków to osoby niepełnosprawne, którym towarzyszy oprócz niepełnosprawności szereg poważnych, przewlekłych chorób, osoby o znacznie obniżonej odporności oraz świadomości o zagrożeniach wynikajacych z nieprzestrzegania należytej higieny.

SOSW to placówki feryjne, otwarte, w których podopieczni z całego województwa przebywają w internatach od poniedziałku do piątku. Ponadto do szkół i przedszkoli przy ośrodkach codziennie przyjeżdzają dzieci z różnych miejscowości najczęsciej transportem zbiorowym.

Wychowankowie przebywajacy w internacie dzielą wspólne sypialnie, łazienki, toalety, stołówki. Istnieje ogromne ryzyko zakażenia koronowirusem zarówno dla dzieci jak i dla kadry pracującej w takich warunkach.  W związku z powyższym wnosimy o podjęcie decyzji o zamknięciu Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych.

POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ SPRZECIWIA SIĘ DYSKRYMINACJI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
I APELUJE O:
  1. zmianę decyzji Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach placówkach oświatowych z dnia 11 marca 2020 i pilne zawieszenie zajęć również w placówkach specjalnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami (ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne)
  2. podjęcie działań w sprawie sposobu funkcjonowania innych niż oświatowe placówek dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, np. ośrodek wczesnej interwencji, warsztat terapii zajęciowej, środowiskowy dom samopomocy.
  3. zmianę tzw. specustawy w sprawie koronawirusa i objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców osób z niepełnosprawnościami powyżej 8 roku życia

https://psoni.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/PISMO_PSONI_P.MORAWIECKI.pdf

Zgodnie z art. 4  ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły ubezpieczony rodzic ma prawo do 14 dodatkowych dni zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem .

Od poniedziałku 16 marca do niedzieli 22 marca  z powodu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych przez koronawirusa, przysługuje on wszystkim objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, ale na zasadach z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Nie można go dostać na dziecko powyżej 8 roku zycia z orzeczoną niepełnosprawnością, o którym mówi ustęp 2a i 2b tegoż przepisu.

Przeczytaj także: https://sip.lex.pl/komentarze-i-publikacje/komentarze-praktyczne/zus-informacja-o-uprawnieniach-do-swiadczen-z-powodu-470128902?_ga=2.203533332.566963673.1584124477-1116078172.1584124477

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawo/zasilek-opiekunczy-przez-zamkniete-szkoly-przedszkola-zlobki-i,498529.html

 

Polecamy webinar: Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem

Previous article

Jest polski lek na koronawirusa

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Słowo wstępne

Choroby rzadkie są częste to tekst, w którym z dumą zaznaczamy, że założenie Funduszu Medycznego dla dzieci z chorobami rzadkimi to niewątpliwie zasługa działań osób skupionych wokół fundacji Dzielnej Matki. Nasza dziennikarka Sylwia Skowrońska, pedagog opisuje wózkowy survival, a także ludzi z zespołem aspergera. Ks. Łukasz Mikołajczyk wyjaśnia sens cierpienia. Olga Ziółkowska ostrzega nie tylko przed koronawirusem, ale także innymi kataklizmami. Stefan Dziekoński, przygląda się brutalnemu morderstwu dreszczowca Remigiusza Mroza. Nasi dziennikarze już od września pokazują, że życie każdego człowieka ma sens, niepełnosprawność nie pozbawia ludzi praw do godności, miłości, radości, szaleństw, błędów. Naszych dziennikarzy wspierają reporterzy i fotografowie z Super Express -u oraz redaktorka Dziennika Gazety Prawnej.

Dobrej lektury, redaktor naczelna Vanessa Nachabe Grzybowska, matka dwóch chłopców z niepełnosprawnością sprzężoną chorych na chorobę genetyczną „sól i pieprz”.

Zbieramy na terapię koniem

Popularne wpisy

Login/Sign up