Aktualności

REKOLEKCJE Z SIOSTRĄ MAŁGORZATĄ CHMIELEWSKĄ

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Dzień pierwszy

Boże Narodzenie to Święta tęsknoty. Szczególnie w naszej, polskiej tradycji -najbardziej rodzinne święta w roku. Samotność, oddalenie od najbliższych w Wigilię to wielkie dla większości Polaków cierpienie. Za czym tęsknimy? Za ciepłem, pokojem, chwilą beztroski, poczuciem bezpieczeństwa. Za kimś, kto nas zrozumie, przygarnie, przytuli. Na chwilę zostawmy wszystkie troski i odnajdźmy w sobie serce dziecka. Niech radość mimo wszystko zapanuje przy choince. Nawet tej najskromniejszej, jednej może gałązki. Bóg jest tym, który nasze marzenia spełnia. On rozumie, przygarnia i przytula, daje pokój i troszczy się o każdego z nas. Pozwólmy Mu pomartwić się o nas.  

Dzień drugi

Sprzątanie, pieczenie, zakupy, prezenty. Miłość do najbliższych kosztuje zmęczenie i ….pieniądze. W końcu te ostatnie mają jej służyć. Staramy się sprostać tradycji, czasem tylko symbolicznie, czasem z wielkim rozmachem. Czy nie dajemy się uwieść zewnętrznej oprawie, gubiąc po drodze do sklepów to, co najważniejsze? Zostawmy trochę czasu i luzu na radość. Zwykłą, ze spotkania, z przebaczenia może, z tego, że ktoś o nas w tym czasie pamiętał, z pamięci o kimś, kto od dawna czeka na nasz głos w telefonie czy kartkę- kocham, przebaczam, przepraszam, jesteś dla mnie ważny. 

Kupujmy rzeczy, które sprawią przyjemność. Dajmy znak: „Wiem, co lubisz, kiedy się uśmiechniesz, co ci potrzebne, ale nigdy nie miałeś odwagi sam sobie tego sprawić”. Ten dzień jest wyjątkowy. Teraz trochę poszalejemy. Jesteśmy przecież wszyscy dziećmi. Dziećmi Boga. 

Nie o to chodzi, żeby poświąteczne długi spłacać przez cały rok. Można drobiazgiem okazać serce. Można wydać tysiące – bez serca. 

Bóg narodził się jako Człowiek, żeby pokazać nam, jak jesteśmy ważni dla Niego. 

Dzień trzeci

Krótki rachunek sumienia nie zaszkodzi wierzącemu i niewierzącemu. Tradycja budowana przez pokolenia przekazuje w zewnętrznej oprawie sens Świąt Bożego Narodzenia. Pokój i pojednanie. Pojednanie skłóconych ze sobą, bogatych i biednych, mądrych i mniej mądrych. To chwila, w której nie ma swoich i obcych. Pusty talerz przy wigilijnym stole stawia nam pytanie: cośmy zrobili, żeby choć o milimetr zmniejszyła  się  przepaść między ludźmi? Tymi, których znam, czasem najbliższymi, czasem bardzo dalekimi? Milimetr do bardzo dużo. Miliony milimetrów dadzą kilometry. Kilometry dobra. Samo się nie zrobi. Nasze marzenie o świecie sprawiedliwym i spokojnym musimy realizować sami. Bezbronny Bóg w betlejemskiej grocie czeka, aż Go zauważymy. Nie wzbudza w nas lęku, bo jest dzieckiem. Tak chciał. Wzbudzić w nas serdecznie uczucia do Niego. Ukrytego w drugim człowieku, naszym bliźnim. 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Jezus przyjął ludzkie ciało

Previous article

Na przekór cukrzycy

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up