AktualnościNie przegapRecenzje

„Rozczarowani? O pokoleniu ’89”

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

W najbliższą środę, 11 maja, odbędzie się kolejne spotkanie otwarte w ramach programu Joseph Conrad Fellowship. W ramach programu stypendialnego Instytutu De Republica eksperci i stypendyści rozmawiają o różnych formach zderzenia Polski
z nowoczesnością: kwestii polskiej historii w perspektywie postkolonialnej, doświadczeniach neoliberalnej nowoczesności z perspektywy codzienności lat 90. czy potrzebie ponownego przemyślenia kapitalizmu. Tym razem skupią się na doświadczeniu transformacji z perspektywy pokolenia ’89.

W 1989 roku stało się coś wspaniałego. Polska odzyskała niepodległość, a Polacy znowu mogli urządzić się we własnym domu, według własnych zasad. Minione 30 lat to wyjątkowy okres w polskiej historii, gdyż na przestrzeni ostatnich 250 lat Polska nie miała okazji cieszyć się wolnością tak długo. Jarosław Kuisz zauważył, że to pierwszy taki okres od czasów zaborów, w którym w suwerennej Polsce wychowało się i wykształciło całe pokolenie. A jednak coś tu nie gra. Bo pokolenie historycznych szczęściarzy dalekie jest od szczęścia i satysfakcji. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Czy III RP rozczarowała swoje dzieci? Czemu je zawiodła? Dlaczego transformacja nie budzi już takiego entuzjazmu jak na samym początku? A może te pytania są całkowicie chybione.

O nadzieje i rozczarowania pokolenia ’89 zapytamy naszych gości:

Jarosława Kuisza – eseistę, analityka polityki oraz historyka państwa i prawa. Twórcę i redaktora naczelnego „Kultury Liberalnej” oraz autora książki „Koniec pokoleń podległości. Młodzi Polacy, liberalizm i przyszłość państwa”.
Jana Śpiewaka – socjologa, publicystę, działacza społecznego i samorządowego. Współtwórcę stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Piotra Trudnowskiego – prezesa Klubu Jagiellońskiego i eksperta ds. polityki obywatelskiej.

Kiedy: 11 maja, godz. 18:00.
Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Bracka 25 w Warszawie (III piętro).

Wydarzenie przyjmie formę hybrydową. Spotkamy się stacjonarnie i w internecie. Transmisja będzie udostępniona na naszym Facebooku i Youtubie.

Patroni medialni: Kwartalnik Literacki „Wyspa” i Instytut Literatury.

***
Joseph Conrad Fellowship to kompleksowy program stypendialny. Składa się z kilku elementów:
realizacji przez uczestników własnych projektów naukowych oraz artystycznych;
comiesięcznego wsparcia finansowego uczestników;
cyklu wykładów i seminariów z udziałem najważniejszych polskich i zagranicznych przedstawicieli świata kultury i nauki;
szkoły letniej, w czasie której uczestnicy będą pracowali nad swoimi projektami
w grupach warsztatowych, prowadzonych przez tutorów;
recenzowanej publikacji tekstów przygotowanych w czasie trwania Programu
w wydawnictwie naukowym Instytutu De Republica.

Stawiamy sobie za cel eksplorację języków późnej nowoczesności. Chcemy poznawać idee kształtujące współczesny świat, sprawdzać je i poddawać krytyce, aby móc lepiej odnaleźć się w epoce dynamicznych przemian kulturowych, gospodarczych i społecznych. Pragniemy tworzyć przestrzeń debaty na temat najbardziej palących problemów współczesności
i wyzwań, przed którymi stoi obecnie humanistyka. Głównym zadaniem JCF jest zapewnienie warunków do wymiany myśli i rozwoju dla studentów, młodych naukowców i twórców.

***
Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów
z dnia 16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowić mają platformę wymiany opinii wobec prezentowanych na nich wyników naukowych prac badawczych. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie najbardziej interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów.

Instytut De Republica docelowo ma stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla tak niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki.

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Kiedy ludzkość przestała być ludzkością. Część VIII

Previous article

Czego potrzebuje Twój dorastający syn, by pozbyć się pierwszych włosów na twarzy

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up