AktualnościWażne

Rozmowa o śmierci to rozmowa o jakości życia

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

W tygodniu okalającym 2 kwietnia, dniu śmierci Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do „rozmowy o przemijaniu”. Rozmowytrudnej, głębokiej i wielowątkowej, ale też takiej, któradaje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdęrozmowa o jakości życia. To rozmowa zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o tych, którzy opłakują stratę. W ramach projektu, od 31 marca w mediachspołecznościowych instytucji (Facebook oraz Youtube), jest prezentowany cykl podcastów, publikacje` orazfilm poświęcony różnym aspektom śmierci.

Choroba, cierpienie i w końcu śmierć, to niezbywalneelementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenieegzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na status społeczny, pochodzenie iwyznawaną, lub nie, wiarę. To w końcu smutek bliskich, którzy muszą zmierzyć się ze stratą i dojmującympoczuciem pustki, przeżyć je i z czasem zaakceptować, by dalej żyć.

Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasiepandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choćwszechogarniający, jest często sprowadzany do czystostatystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji   mówiMichał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.Tymczasem jego istota, jako autentycznego, wspólnotowego przeżycia, które ma elementarneznaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby jest spychana na margines publicznego dyskursu dodaje.

Jak podkreślają eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiarwspólnotowy. Wyraża się on nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkiegesty miłości. A tym, co pomaga nam przejść przezdoświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi.

 

W tygodniu poprzedzającym datę 2 kwietnia Centrum Myśli pogłębi temat śmierci w kontekścieindywidualnym i wspólnotowym za pomocą filmu ipodcastów publikowanych w swoich kanałach Youtubeoraz Facebook. Wśród zamieszczonych materiałów, znajdą się:

1. Filmy i podcast Pawła Kęski z udziałem PawłaGrabowskiego, doktora nauk medycznych, bioetyka, poety i pisarza, ale przede wszystkimzałożyciela i prezesa Fundacji Hospicjum ProrokaEliasza na Podlasiu.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Koniki już czekają na Was

Previous article

Koniki Henio i Webster oraz Adam, Julka i Bartek ruszyli szukać wiosny

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up