W tygodniu okalającym 2 kwietnia, dniu śmierci Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do „rozmowy o przemijaniu”. Rozmowytrudnej, głębokiej i wielowątkowej, ale też takiej, któradaje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdęrozmowa o jakości życia. To rozmowa zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o tych, którzy opłakują stratę. W ramach projektu, od 31 marca w mediachspołecznościowych instytucji (Facebook oraz Youtube), jest prezentowany cykl podcastów, publikacje` orazfilm poświęcony różnym aspektom śmierci.
Choroba, cierpienie i w końcu śmierć, to niezbywalneelementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenieegzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na status społeczny, pochodzenie iwyznawaną, lub nie, wiarę. To w końcu smutek bliskich, którzy muszą zmierzyć się ze stratą i dojmującympoczuciem pustki, przeżyć je i z czasem zaakceptować, by dalej żyć.
Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasiepandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choćwszechogarniający, jest często sprowadzany do czystostatystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji – mówiMichał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.Tymczasem jego istota, jako autentycznego, wspólnotowego przeżycia, które ma elementarneznaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby jest spychana na margines publicznego dyskursu – dodaje.
Jak podkreślają eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiarwspólnotowy. Wyraża się on nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkie” gesty miłości. A tym, co pomaga nam przejść przezdoświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi.
W tygodniu poprzedzającym datę 2 kwietnia Centrum Myśli pogłębi temat śmierci w kontekścieindywidualnym i wspólnotowym za pomocą filmu ipodcastów publikowanych w swoich kanałach Youtubeoraz Facebook. Wśród zamieszczonych materiałów, znajdą się:
Komentarze