Wiara

Święty Erazm pomaga w zaparciach i chorobach jelit

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Ks. Ryszard Halwa, pallotyn.

Gdy słyszę św. Erazm biskup Antiochii od razu przypomina mnie się okrutna scena „Męczeństwa świętego Erazma”, autorstwa francuskiego malarza Nicolasa Poussin. Erazm za odmowę złożenia czci pogańskiemu bożkowi zostaje skazany na męczeństwo. Na obrazie obecnie widzimy jego oprawców, którzy na kołowrotek nawijają wnętrzności świętego, przywiązanego do słupa. Nad całą sceną unosi się anioł z gałązką, a w otwartych niebiosach widzimy Chrystusa, który jakby dzielił z naszym Erazmem okrutny ból.  Erazm leży na czerwonym ornacie – symbolu męczeństwa, a jego twarz pozostaje niewzruszona, spoglądając wzrokiem ponad to wszystko, gdzieś w dal, ku anielskim puttom trzymającym palmę oraz wieniec laurowy… Stąd też św. Erazm zwany Elmo to współczesny patron skrętów jelit, zaparć, potwornych bóli brzucha, a także piorunów i marynarzy. Obraz „Męczeństwo świętego Erazma” powstał  na zamówienie kard. Francesco Barberiniego w 1628 r. do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Kardynał szukał kogoś, kto dosłownie odtworzy opowiadaną o św. Erazmie legendę jego męczeństwa. O malarzu Nicolasa Poussin mówiono, że to młodzieniec obdarzony diabelską pasją. Artysta tak właśnie okrutnie wyobraził  sobie mękę  św. Erazma. Obraz jest tak drastyczny, że przeniesiono dzieło z bazyliki i umieszczono w Muzeach Watykańskich. O św. Erazmie jest kilka legend i każda nawiązuje do jego wspaniałej postawy, odwagi i znoszenia bólu w imię Chrystusa. Jedna z legend głosi, że  prawdopodobnie św. Erazm z Antiochii, kiedy został biskupem rodzinnego miasta ukrywał się w jaskini w górach Libanu. Został jednak schwytany za panowania cesarza Dioklecjana. Poddawano go okrutnym torturom. Do buzi wprowadzano różne rzeczy, które zatykały jego jelita i raniły układ pokarmowy. Legenda też głosi, że  został uwolniony z więzienia przez św. Michała Archanioła. Ostatkiem sił udał się statkiem do Kampanii i w miejscowości Formia zmarł na skutek odniesionych ran. Z jego osobą tradycja wiąże także zjawisko ogni św. Elma .Wedle legendy kiedy święty Erazm głosił homilie, pioruny omijały jego osobę. Dlatego też dawni marynarze przed burzami zanosili modlitwy do świętego biskupa, a widząc tajemnicze ognie  pojawiające się na końcach masztów, podczas zbliżania się burzy z piorunami nazywali je ogniami św. Elma.

Biografia

Św. Erazm znany też jako Elmo, w prawosławiu Swiaszczennomuczenik Jerazm (ur. ok. 240 r. Antiochia – zm. 10 czerwca  330 r. w Formii w obecnych Włoszech) – świętykatolicki i prawosławny, biskup męczennik, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli.Erazm był biskupem Formi w Lacjum we Włoszech. Wcześniej być może był głową Kościoła w Antiochii- Turcja.  Erazm był poddany – i to dwukrotnie – okrutnym mękom. Wzywano go jako obrońcę przed zarazą, w czasie kolek i boleści brzucha (co miało związek z torturami jakie mu zadano, a polegającymi na wyrywaniu wnętrzności) oraz podczas porodu. Jest patronem marynarzy (wyładowania elektryczne obserwowane na masztach statków odczytywano jako znak jego opieki i nazywano ogniami św. Elma), żeglarzy, tokarzy, Gaety, Formii.

Modlitwa do św. Erazma

Święty Erazmie,
módl się za nami,
Pasterzu prawy i pobożny,
Więziony i okrutnie torturowany,
Cierpiący dla imienia Chrystusa,
Mężnie znoszący boleści,
Doświadczony cierpieniem,
Uwolniony z więzienia przez św. Michała Archanioła,
Wierny aż do końca,
Patronie w bólach brzucha,
Patronie w chorobach żołądka i jelit,
Opiekunie podróżujących po morzu,
Wspomożycielu w każdej potrzebie,
Rozumiejący nasze cierpienia i bóle,
Ucieczko nasza w boleściach,
Wspierający nas w niedolach,
Pośredniku możny u Boga,
Święty całego świata,
Chwalebny i łaskami wsławiony.
Wstawiaj się za nami św. Erazmie.
Amen.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Together, we can make a difference!

Previous article

Niepłacenie alimentów, to okradanie własnego dziecka

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up