Recenzje

U zarania dynastii Piastów

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

 

Wczesne średniowiecze w komiksie

Początki Polski i dynastii Piastów giną w pomroce dziejów. Nadal bardzo mało wiemy o półlegendarnych Siemowicie, Lestku i Siemomyśle nie mówiąc już o najprawdopodobniej nieistniejącym Piaście Kołodzieju. Jednocześnie ów brak wiedzy rekompensujemy sobie różnymi interpretacjami opowieści o niej. W czasach PRL-u ukazał się na przykład komiks ,,O Piaście Kołodzieju” autorstwa Barbary Seidler (scenariusz) i Grzegorza Rosińskiego (ilustracje), który  dziś przypomnę Państwu. Komiks był częścią cyklu ,,Legendy Polskie”, który prócz przedstawiania podań o legendarnych władcach uczył też języków obcych

 

Początek dynastii

Kołodziej Piast organizuje postrzyżyny dla swojego niewidomego syna, Ziemowita. Chłopiec przechodzi spod opieki matki pod opiekę ojca, jednak jego ułomność zakłóca radość płynącą z jednego z najważniejszych dni jego życia. Tymczasem na ziemie okrutnego króla Popiela najeżdżają wojowniczy Myszyngowie. Piast na przekór niekompetencji władcy postanawia odeprzeć najeźdźców…

 

Mistrzowskie ilustracje

Kreska Grzegorza Rosińskiego, jednego z ,,ojców” Thorgala jest klasą samą w sobie. Ilustracje są szczegółowe, emocje bohaterów widoczne zaś na pierwszy rzut oka. Rosiński umie swoimi ilustracjami, oraz odpowiednimi kolorami stworzyć nastrój dla każdej sytuacji, zarówno dla uroczystej ceremonii jak i bitwy.

 

Znane jako nowe

Omawiany komiks pokazuje, że dobrze znaną opowieść można przedstawić w interesujący i niepowtarzalny sposób. Król Popiel nie pojawia się tu w ogóle, to historia Piasta i jego syna. Widzimy tu zarówno męstwo prostego Kołodzieja jak i dramat jego niewidomego dziecka.

Choć mamy tu do czynienia z komiksową fikcją, to kwestia niepełnosprawności jest tu przedstawiona w dosadny sposób. Matka Ziemowita jest przygnębiona, że oczy jej syna nie mogą zobaczyć wspaniałej uroczystości, Piast także jest niepewny przyszłości potomka. Choć w tym realnym wątku pojawia się element fantastyczny, to w niczym nie ujmuje on wadze tematyki. Radość dziecka, które wreszcie widzi kolory, świat wokół niego i swoich bliskich świetnie pokazuje, jak czuliby się niepełnosprawni, gdyby nie musieli dźwigać swojego brzemienia…

 

Miód na duszę czytelnika

Komiks czyta się przyjemnie również dzięki lekko stylizowanemu językowi i umiejętnym prowadzeniu narracji przez scenarzystkę. Biorąc pod uwagę niewielką objętość  omawianej pozycji trzeba przyznać, że nie ma tu wątku „po łebkach”. Starszym czytelnikom polecam przypomnieć sobie ów klasyk polskiego komiksu, a młodszym zapoznać się z nim. Mimo upływu czasu wcale nie trąci myszką.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

KARD. STANISŁAW DZIWISZ O PROCESACH KANONIZACYJNYCH EMILII I KAROLA WOJTYŁÓW:

Previous article

Wynajmij depilator na lato

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up