AktualnościWiara

W 100. URODZINY KAROLA WOJTYŁY RUSZA PORTAL JP2ONLINE – NAJWIĘKSZE WIRTUALNE CENTRUM WIEDZY O JANIE PAWLE II

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Od 2016 roku zespół Centrum Myśli Jana Pawła II pracuje nad projektem portalu JP2online – innowacyjnej wyszukiwarki materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Portal ruszy oficjalnie 18 maja 2020 r. – w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Znajdą się na nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II. Wszystkie materiały o papieżu w jednym miejscu w Internecie – to cel JP2online.pl. Portal będzie dostępny początkowo w polskiej i angielskiej wersji językowej, ale trwają prace także nad wersją hiszpańską i ukraińską. Część zbiorów będzie dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

Jeszcze do niedawna, 15 lat po śmierci papieża Jana Pawła II, materiały archiwalne dotyczące jego życia i posługi były rozproszone, często niedostępne i nie można z nich było swobodnie korzystać. Dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się zadania zlokalizowania, opracowania merytorycznego i technicznego zbiorów związanych z Karolem Wojtyłą, by udostępnić je internautom. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z licznymi instytucjami państwowymi i kościelnymi, które przekazały tysiące archiwaliów z własnych zasobów do prezentacji w JP2online.pl.

W portalu JP2online internauci znajdą między innymi: nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, multimedialny biogram Jana Pawła II, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Choć cały portal to prawdziwy skarbiec informacji o Janie Pawle II, szczególną uwagę warto zwrócić na multimedialny biogram – zachęca Anna Olesiak, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych, koordynatorka projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. Za pomocą ciekawej grafiki, animacji, materiałów audiowizualnych i tekstu chcemy pokazać wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Siedem rozdziałów biogramu, które będziemy stopniowo odsłaniać odbiorcom od 18
maja (daty jego urodzin w 1920 roku) do 16 paździenika (daty konklawe w 1978 roku), opowiada o kolejnych etapach i aspektach życia Karola Wojtyły, które doprowadziły go do Stolicy Piotrowej. Nazwaliśmy je: Lolek, Karol, Kapłan, Wujek, Pasterz, Profesor i Jan Paweł II. Niektóre materiały ilustrujące ten bogaty życiorys będą miały tu swoją premierę, a wiele innych nie było dotąd znane szerszej publiczności. Znajdzie się tu też sporo ciekawostek i zagadkowych 
momentów. Internauci dowiedzą się między innymi dlaczego Karol Wojtyła obronił pracę doktorską w Rzymie, ale nie uzyskał tytułu naukowego; do jakiej konspiracyjnej organizacji wstąpił w czasie okupacji niemieckiej w 1940 r.; i co się z nim stało po ciężkim wypadku, gdy w 1944 r. potrąciła go ciężarówka.

Również w samym portalu znajdzie się wiele ciekawych, premierowych materiałów, w tym unikalne nagrania wypowiedzi Karola Wojtyły na spotkaniach Konferencji Episkopatu Polski z lat 1968-78 z zasobów Archidiecezji Warszawskiej w formie plików audio. Wśród blisko tysiąca zgromadzonych audycji Polskiego Radia, uwagę słuchaczy przykują liczne komentarze „na gorąco” po zamachu na Jana Pawła II, a także wypowiedź Prymasa Tysiąclecia nagrana krótko przed jego śmiercią. W naszych zbiorach znalazł się także dokument z 1946 r. odnaleziony
w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie, w którym wymienia się 26-letniego Karola Wojtyłę. Jest to pierwsza wzmianka o przyszłym papieżu zapisana przez organy komunistycznej bezpieki.

NOWOCZESNE UPAMIĘTNIENIE

Dla Centrum Myśli Jana Pawła II, odpowiedzialnego za upowszechnianie myśli i nauki papieża, otwarcie portalu to nowy etap budowania kultury pamięci o papieżu. Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które kształtują tę rzeczywistość. – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Dlatego już parę lat temu, z myślą o roku 2020, podjęliśmy trud związany ze stworzeniem portalu JP2online i rozwijania tym samym zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie. W środku tego cyfrowego świata stawiamy naszego papieża, z całym bogactwem jego nauczania, z tekstami, dokumentami, filmami i zdjęciami, które pokazują, jak głębokie i wartościowe było jego życie i jak jego pontyfikat zmienił Polskę i świat. Michał Senk dodaje też –Jestem dumny z mojego zespołu, którego wysiłek doprowadził do tego, że dziś w roku 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, a dodatkowo w niełatwym dla wszystkich czasie epidemii, Centrum uruchamia wirtualne centrum wiedzy o tym, kim był i co pozostawił nam Jan Paweł II.

NASI ODBIORCY

Portal jest skierowany do osób zajmujących się szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją (katecheci, edukatorzy, artyści, producenci filmowi, dziennikarze, animatorzy kultury) oraz pracowników naukowych badających i analizujących spuściznę po Janie Pawle II. Dzięki intuicyjnym rozwiązaniom wyszukiwania treści portal będzie również przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych życiem i posługą papieża.

ZBIERAMY TO, CO ROZPROSZONE

W latach 2016-2020 zespół projektowy Centrum Myśli Jana Pawła II opracował m.in.: 16.000 stron dokumentów archiwalnych, 5.000 fotografii, 100.000 minut nagrań radiowych, 700 godzin nagrań video. Materiał ten będzie systematycznie udostępniany na JP2online, a grono instytucji partnerskich –  będzie się powiększać. Wraz z publikacją kolejnych wersji językowych portalu, przybędzie również archiwów zagranicznych. Praca nad udostępnieniem spuścizny po Janie Pawle II z zasobów obecnych i przyszłych partnerów planowana jest na jeszcze wiele lat.

Partnerzy o projekcie:

dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Dobrze, że powstała koncepcja utworzenia portalu, który pozwoli nam pokazywać filmy, zdjęcia, dokumenty niosące wielkie świadectwo, że jeden człowiek i To, co za nim stało, mógł rozbić system zła.

o. dr Maciej Zięba OP, Prezes Instytutu Tertio Millennio – Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się epokowego dzieła. Ma ono, co najmniej, miarę stulecia, a może nawet więcej. Zintegrowanie tak obszernego materiału to niewiarygodnie ważne, ale też trudne wyzwanie. Dlatego
z wdzięcznością będziemy to dzieło wspierać.

dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych (wypowiedź z maja 2018 r., z początków współpracy) – Duża praca przed Archiwami Państwowymi i przed Centrum, bo do przeszukania mamy setki kilometrów dokumentacji. Wierzę, że znajdziemy tam naprawdę cenne materiały i będziemy mogli je wyeksponować.

o. Andrzej Majewski SJ, Polskie Radio S.A.Nie chcę tłumaczyć, dlaczego Polskie Radio się angażuje w ten projekt. Raczej musiałbym się tłumaczyć, gdyby się nie angażowało. Bo jest oczywiste, że Polskie Radio – będąc nadawcą publicznym i posiadając niezgłębione archiwa – nie może nie być zainteresowane pokazywaniem również tych skarbów, które w swoich zasobach posiada.

Partnerzy projektu:  Archidiecezja Warszawska, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millenio, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Polskie Radio S.A., Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Projekt realizowany pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiały multimedialne dotyczące JP2online dostępne na kanale YouTube.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Wolontariusze. Czekają na nich ludzie!

Previous article

On the 100th birthday of Karol Wojtyła, the JP2online portal is launched, the largest virtual knowledge centre  about John Paul II

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up