Aktualności

Wczoraj i dziś.

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Często mówimy, że nic się nie zmienia, że zawsze jest tak samo, że nic się nie dzieje, ale to nie jest prawda. Zmiany są. Nie rewolucyjne, a ewolucyjne, powolne, prawie niewidoczne, ale jednak są. Czego dotyczy ten mój nic nie mówiący wstęp? Dotyczy zmian postrzegania osób niepełnosprawnych zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Mój artykuł będzie subiektywny i możecie się z nim nie zgodzić, ale może też kogoś skłonić do refleksji i przyznania mi choć po części racji. A do czego zmierzam?

Uczę w szkole, w której od lat prowadzę wolontariat skupiający się wokół osób chorych, niepełnosprawnych oraz starszych i wciąż nie mogę wyjść z podziwu dla otwartości młodych ludzi wobec drugiego człowieka.

W latach dziewięćdziesiątych, czyli w czasach, kiedy ja byłam nastolatką mało się mówiło o osobach niepełnosprawnych intelektualnie. Wiedzieliśmy, że tacy ludzie są, ale rodziny chowały je przed światem i nie mieliśmy z nimi styczności. O wolontariacie nikt nie mówił, nikt nam tego nie proponował, bo dopiero budowaliśmy demokrację i były ważniejsze sprawy na głowie. Osobiście nie wiedziałam co to jest zespół Downa, chociaż znałam inną nazwę tej niepełnosprawności. Oczywiście, kiedy w telewizji mówiono o tym, że należy zrobić podjazdy dla wózków, to popierałam to całym sercem, ale w nic się nie angażowałam, bo nie było nikogo w moim otoczeniu, kto by mnie w to wciągnął, dopiero kiedy byłam dorosła, koleżanka ze szkoły powiedziała do mnie – „zajmijmy się wolontariatem” i tak się zaczęło. Kiedy spotykałam osoby niepełnosprawne intelektualnie nie wiedziałam, jak się zachować, ale robiłam dobrą minę i usiłowałam być naturalna. Dzisiaj jest inaczej. Jest dużo fundacji oraz akcji wspomagających osoby niepełnosprawne i chore, możemy się angażować w niesienie pomocy, z czego moja młodzież i ja  korzystamy. I to jest piękne i to jest potrzebne. Ale najbardziej zadziwia mnie otwartość nastolatków na drugiego człowieka. Z przyjemnością obserwuję ich, jak prowadzą zawody sportowe oraz zabawy integracyjne w jednej ze szkół specjalnych, jak angażują się w warsztaty dla chorych dzieci w szpitalu i jak przychodzi im to z łatwością bez zadawania zbędnych pytań. Nie powiem, czasami je zadają, pytają o chorobę, przyczynę niepełnosprawności i tym podobne, ale kierują je do mnie, ponieważ zabraniam im być wścibskimi i oni się tego trzymają. Ale są to nieliczne przypadki, większość nastolatków z wolontariatu przyjmuje osoby niepełnosprawne, takimi jakimi są. Rozmawiają z nimi, śmieją się, nawiązują znajomości. Może nie na stałe, ale na te kilka spotkań, które organizuję.

Ja też się dzięki nim zmieniłam.  Te pierwsze roczniki wolontariuszy pewnie myślą, że to ja im pokazałam drogę do otwartości na drugiego człowieka. A było wręcz odwrotnie. Jestem im za to bardzo wdzięczna, bo to właśnie dzięki nim mogę uczestniczyć chociażby w życiu Fundacji Dzielna Matka.

 


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Agnieszka i Marek Macioszek dowiedzieli się o chorobie córki już po porodzie. Wykryto  u niej wadę serca i zdiagnozowano zespół Downa.

Previous article

Kiedy ludzkość przestała być ludzkością. Część I

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up