Aktualności

Witaj szkoło

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Rok szkolny już rozpoczęty, uczniowie w klasach, rodzice odetchnęli po wakacjach, a nauczyciele wzięli głęboki wdech przed dziesięcioma miesiącami wytężonej pracy. I niemalże każdy zastanawia się, jaki to będzie rok szkolny. Dla dzieci i młodzieży, będzie to na pewno czas nawiązywania relacji z rówieśnikami, wspólne spędzanie czasu, wycieczki szkolne, ale i wypady do Maca po lekcjach. Na uczniów z niepełnosprawnościami oprócz rówieśników, czekają zajęcia pomagające im w funkcjonowaniu w zwykłej codzienności lub przysposabiające do pracy. Dodatkowo wiele osób będzie miało rehabilitacje i inne ćwiczenia wspomagające nie tylko umysł, ale i ciało.

I na tym mogłabym skończyć wpis, ale to dopiero wstęp.

Bo oprócz naszych oczekiwań, czeka nas niewiadoma.

Przede wszystkim temat pandemii wciąż jest aktualny i wielu z nas zastanawia się, czy będziemy się uczyć zdalnie, czy też nie. A jeśli tak, to przez jaki czas. Jeśli chodzi o mnie, to chciałabym już nie przechodzić na zdalne nauczanie, ponieważ kontakt bezpośredni w tak zwanym realu jest najważniejszy.

Ponad to w szkołach przybędzie osób nie tylko z Ukrainy, ale i z Białorusi. Czy szybko nauczą się polskiego języka? Jakie relacje nawiążą z Polakami? Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że nigdy nie było w mojej szkole problemów adaptacyjnych. A uczyły się u nas dzieci nie tylko zza wschodniej granicy, ale i z Angoli, Sri Lanki a nawet z Iraku czy Iranu.

Kolejną bolączką są ceny za ogrzewanie. Czy na pewno w szkole będzie ciepło? A może zabraknie opału, czy elektrownie przykręcą kurki? Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.

To tylko kilka z wielu bolączek rodziców, uczniów i nauczycieli.

Bez opisywania mogę jeszcze wymienić, problemy z depresją, brakiem umiejętności powrotu ze zdalnych lekcji do zwyklej codzienności, uzależnienie od smartfonów i komputerów, oraz wiele innych.

Jaki będzie ten rok szkolny?

Ja mam nadzieję, że dobry.

A dlaczego?

Ponieważ oprócz rzeczy, na które nie mamy wpływu, będą się działy rzeczy, które będą zależały od naszego nastawienia i chęci zaangażowania.

Nie wiem, jak inni nauczyciele, ale ja postanowiłam mieć dobry rok. Prowadzić fajne lekcje, reaktywować chór, rozwijać wolontariat, rozmawiać z młodzieżą i czerpać od nich energię życiową, ale przede wszystkim z nimi być. I nie dać się pesymizmowi, który jest nam serwowany w mediach. Bo, to nieprawda, że jest tylko źle. Byłam na rozpoczęciu roku szkolnego, widziałam uśmiechnięte buzie starszych uczniów, prowadziłam pogodne rozmowy i dobrze się bawiłam. Pierwsze roczniki, wiadomo, lekko podenerwowane, ale na pewno nie smutne. Także, życzę sobie i innym dobrego roku szkolnego.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Kiedy ludzkość przestała być ludzkością. Część XI

Previous article

Powrót na uniwersytet z DR SMILE

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up