Aktualności

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2020

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2020. 

Co roku cmentarze są nawiedzane przez tysiące ludzi. Jednak tym razem z powodu epidemii zostaną zamkniete. Biskupi udzielają dyspensy od obowiązku udziału w mszach i procesjach cmentarnych a papież Franciszek odpust zupełny za zmarłych przedłużył na cały listopad.

W tym roku znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem.

– 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych to jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości – mówi  Stanisław Gądecki (71l.) Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W związku z rozszerzaniem się epidemii postarajmy się odwiedzać cmentarze po 3 listopada o różnych porach, w różne dni, aby nie gromadzić się w zbyt gęstej ilości przy grobach, nośmy maski i zachowujmy właściwy dystans. 

Gądecki apeluje do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. – W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji – mówi. 

W tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

   Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych – wyjaśnia Prymas Polski Wojciech Polak ( 55 l.) – Osoby starsze, chore i ci, którzy z poważnych powodów nie będą mogli udać się na cmentarz, mogą uzyskać odpust zupełny modląc się w domu, podejmując lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełniając uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swojego życia. W ten sposób, w duchowej łączności z naszymi zmarłymi, gdziekolwiek są pochowani, wypraszamy dla nich łaskę odpustu – dodaje.

 

W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Kościoły cmentarne rezygnują z procesji. Zgromadzenia cmentarne w ramach działalności kościołów – uczestnicy przebywają na zewnątrz w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

W przypadku wydania przez organy państwowe nowych przepisów sanitarnych ograniczających dostęp do cmentarzy należy zorganizować nabożeństwo w kościele, np. nieszpory za zmarłych, a od 2 listopada odmawiać różaniec za zmarłych.

Wierni mają się modlić na różańcu za zmarłych i prosić Boga o ustanie pandemii.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie wszystkich Wiernych Zmarłych to dwa odrębne święta. Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzimy 1listopada i jest to dzień radosny w Kościele. Dzień Zaduszny, a więc Wspomnienie Wszystkich Zmarłych, przypada 2 listopada. 

Uroczystości Wszystkich Świętych nie nazywamy Dniem Zmarłych – to świeckie nazewnictwo.


Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Opieka wytchnieniowa czekamy na wolontariuszy!

Previous article

Wybór nie jest wyborem

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up