Nawet ta sama forma niepełnosprawności może być odbierana inaczej przez różne osoby. Weźmy na przykład zespół Aspergera. Niektórzy dotknięci nim ludzie wydają się bardziej ekscentryczni niż zamknięci w sobie. Tworzą związki, mają przyjaciół, odnajdują się w społeczeństwie. Inni pomimo najlepszych chęci postrzegają świat relacji międzyludzkich jako niezrozumiały Tym niemniej każda książka, w której osoba z zespołem Aspergera przedstawia swoje widzenie świat jest na wagę złota. Przyjrzyjmy się zatem książce ,,Świry, dziwadła i zespół Aspergera” autorstwa Luke’a Jacksona.
Codzienność, rady i humor
Jackson napisał swoją książkę, gdy miał trzynaście lat. Przedstawił w niej swoje zmagania z zespołem Aspergera. Jednocześnie, bazując na swoich doświadczeniach i obserwacjach udzielił rad dla osób z tą przypadłością. Jednakże to nastolatkowie są głównymi, choć nie jedynymi adresatami tej publikacji. Pisze np. jak osoba z zespołem Aspergera może próbować znaleźć chłopaka lub dziewczynę. Ponadto jak ma radzić sobie z trudami dorastania. Jednocześnie, Jackson nie popada w sztuczny patos. W narrację wplata humor i gry słów, a wszystko potraktowane jest z przymrużeniem oka.
Recenzja
Książka Luke’a Jacksona to niezwykle intrygujące studium umysłu osoby z zespołem Aspergera. Choć uważam, że nie ma jednego ,,modelowego” zespołu Aspergera i każdy z tą przypadłością może mówić jedynie za siebie, to bez wątpienia omawiana książka zawiera pewne uniwersalne prawdy. Rozdział dotyczący związków zawiera wiele celnych obserwacji, nie tylko dla osób z zespołem Aspergera. Za szczególnie ważne uważam też fragmenty, gdzie Jackson opowiada o swoich przeżyciach z zespołem Aspergera i trudnościach, które spotykały go w szkole lub w domu.
Oczywiście z pewnymi tezami autora można się nie zgadzać. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to pozycja potrzebna. Zamiast suchego wykładu, czy stricte naukowego spojrzenia mamy tu świat Aspiego “z pierwszej ręki”. To książka subiektywna, lekka, ale nie trywializująca tematu. Jeżeli znają Państwo kogoś z zespołem Aspergera lub są ciekawi, jak wygląda życie z tą przypadłością ,,od kuchni” to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Państwa do lektury.
Komentarze