Nie przegapRecenzje

Zespół Aspergera od kuchni

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN
Podziel się wpisem:

Nawet ta sama forma niepełnosprawności może być odbierana inaczej przez różne osoby. Weźmy na przykład zespół Aspergera. Niektórzy dotknięci nim ludzie wydają się bardziej ekscentryczni niż zamknięci w sobie. Tworzą związki, mają przyjaciół, odnajdują się w społeczeństwie. Inni pomimo najlepszych chęci postrzegają świat relacji międzyludzkich jako niezrozumiały Tym niemniej każda książka, w której osoba z zespołem Aspergera przedstawia swoje widzenie świat jest na wagę złota. Przyjrzyjmy się zatem książce ,,Świry, dziwadła i zespół Aspergera” autorstwa Luke’a Jacksona.
 
Codzienność, rady i humor
    Jackson napisał swoją książkę, gdy miał trzynaście lat. Przedstawił w niej swoje zmagania z zespołem Aspergera. Jednocześnie, bazując na swoich doświadczeniach i obserwacjach udzielił rad dla osób z tą przypadłością. Jednakże to nastolatkowie  są głównymi, choć nie jedynymi adresatami tej publikacji. Pisze np. jak osoba z zespołem Aspergera może próbować znaleźć chłopaka lub dziewczynę. Ponadto jak ma radzić sobie z trudami dorastania. Jednocześnie,  Jackson nie popada w sztuczny patos. W narrację wplata humor i gry słów, a wszystko potraktowane jest z przymrużeniem oka.
Recenzja
Książka Luke’a Jacksona to niezwykle intrygujące studium umysłu osoby z zespołem Aspergera. Choć uważam, że nie ma jednego ,,modelowego” zespołu Aspergera i każdy z tą przypadłością może mówić jedynie za siebie, to bez wątpienia omawiana książka zawiera pewne uniwersalne prawdy. Rozdział dotyczący związków zawiera wiele celnych obserwacji, nie tylko dla osób z zespołem Aspergera. Za szczególnie ważne uważam też fragmenty, gdzie Jackson opowiada o swoich przeżyciach z zespołem Aspergera i trudnościach, które spotykały go w szkole lub w domu.
    Oczywiście z pewnymi tezami autora można się nie zgadzać. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to pozycja potrzebna. Zamiast suchego wykładu, czy stricte naukowego spojrzenia mamy tu świat Aspiego “z pierwszej ręki”. To książka subiektywna, lekka, ale nie trywializująca tematu. Jeżeli znają Państwo kogoś z zespołem Aspergera lub są ciekawi, jak wygląda życie z tą przypadłością ,,od kuchni” to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Państwa do lektury.

Podziel się wpisem:
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030Narodowy Instytut Wolności

Frodo wzorem dla niepełnosprawnych?

Previous article

Batman kontra autyzm

Next article

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,
 dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna za wsparcie i zaangażowanie. Od 2021 roku utrzymujemy się sami, co oznacza, że nie mamy dotacji na projekt. Zachęcamy do wpłat na naszych dziennikarzy z niepełnosprawnościami sprzężonymi .  Nie przestajemy pisać! Działamy bez zmian! Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do lektury magazynu.

Redakcja Dzielnej Matki

 

Darowizna

Darowizna na cele statutowe Fundacji Dzielna Matka:

PLN

Popularne wpisy

Login/Sign up